Nový rok sice teprve začal, ale spolupracovníci oblíbených průvodců z řady Lonely Planet již poslali do světa cestovatelské tipy na letošní dovolené.

Svou roli při hodnocení zemí přitom hrála jak stránka finanční, tak i míra jakéhosi "vzrušení", kterou s sebou návštěva v dané oblasti přináší.

Kromě toho autoři žebříčku, včetně spoluzakladatele Lonely Planet Tonyho Wheelera, hledali také onen pověstný X-faktor. Něco, kvůli čemu prostě a jednoduše stojí za to ono místo navštívit.

Kromě Top 10 kniha Best in Travel 2011 přináší také měsíční program zahrnující více než třicet akcí po celém světě či seznam očekávaných událostí v příštím roce, které by si žádný cestovatel neměl nechat ujít. Jednou z nich je i slavnostní představení newyorského památníku obětem teroristických útoků z 11. září 2001.

Kde ale strávit dovolenou? Tady je deset nejlepších míst podle Lonely Planet:

Albánie, cestování, Krujë, Skanderbegovo muzeum

1. Albánie

Albánie už dávno není zemí, kam odjíždějí za nějakým dobrodružstvím jen ti odvážnější. První "baťůžkáři sem přijížděli už v devadesátých letech, aby objevili v té době poněkud opomíjené azurové pobřeží na jihu země, výbornou balkánskou kuchyni i místa, která se o pár let později zapsala na listinu světového dědictví UNESCO. K popularitě Albánie mezi cestovateli hledající trochu toho vzrušení přispěly také historky o obyvatelích horských vesniček, kteří mají vesměs jeden společný rys a tím je pověšený kalašnikov na krku. Dnešní Albánie je ale jiná, i když trochu té "exotiky" zde přeci jen stále zůstává. Města propojuje siť místních "taxikářů", kteří do svých starých dodávek mnohdy naženou i deset lidí. Kompenzací divoké jízdy, při které se stroje v osmdesáti kilometrové rychlosti prohánějí po krajnicích serpentin, nechť je rychlost i několikanásobně nižší cena než je tomu u autobusů. O železniční síti nemluvě. Vláda do turismu také dost investuje, hotely i silnice doslova rostou před očima a čisté pláže jen na dohled od Řecka se stávají stále oblíbenějšími - není zde tolik lidí a hezký hotel s plnou penzí se může pochlubit opravdu nízkými cenami.

Brazílie, Rio de Janeiro, karneval 

2. Brazílie

Když se řekne Brazílie, snad každému se vybaví dvě věci: samba a fotbal. Každoroční karneval v ulicích Ria de Janeira sledují miliony lidí, kteří dokazují, že Brazilci opravdu umí slavit. A pro jásot mají i další důvod. V roce 2014 bude hostit fotbalové mistrovství světa a o dva roky později sem přijedou tisíce sportovců z celého světa, aby reprezentovali svou zemi na letních olympijských hrách. Také kvůli tomu brazilská vláda hodlá investovat miliardy dolarů do místní infrastruktury - včetně hodně diskutované stavby vysokorychlostní železnice mezi Riem a São Paulem. Díky investicím tak cestovatelé mohou využít tisíce nových hotelových pokojů či letenek s nízkonákladovými aerolinkami, které se mezitím předhánějí, kdo na speciální nabídky cestování po celé zemi přitáhne více zákazníků.

Kapverdy 

3. Kapverdy

"Nové Kanárské ostrovy". Tak se pomalu ale jistě začíná přezdívat Kapverdské republice, kterou objevuje stále více evropských cestovatelů utíkajících v zimním období na prosluněné pláže s tím nejjemnějším pískem. Co ale vůbec ostrovy na západním břehu afrického kontinentu návštěvníkům nabízejí? Na jedné straně jsou to vysoké hory přecházející v zelené kopce, majestátní sopka, jejíž vrchol se skrývá v mracích nebo sportovní vyžití, které mořské vody nabízí. Je jako by pocházel od karibské matky a afrického otce, shodují se autoři Lonely Planet.

Panama 

4. Panama

Směsice kasin, jejichž počet nekontrolovatelně rostl, uzavřené komunity a vysoké skleněné věže nesoucí jméno Trump. Tak ještě nedávno vypadala Panama. Celosvětová ekonomická krize ale zemi paradoxně "restartovala" a ta se teď vrací ke svým kořenům. Milovníci cestování si tak prý konečně mohou vychutnat autentičnost, o kterou Panama málem přišla. Opět vyhledávanými se tak stávají místní festivaly, poznávací cesty do srdce džungle nebo ubytování v tradičních chatkách s písečnou podlahou u lidí patřící k národu Kula Yala. Právě autonomní území na karibském pobřeží, kam se lze dostat pouze člunem nebo organizovaně autobusem, se stává stále oblíbenějším cílem návštvníkům země, jenž shodně mluví o zapomenutém ráji na Zemi. A pak tu je ještě kouzlo nesčetného množství ostrůvků, které nemají ani jméno a na nichž žije třeba jediný obyvatel.

bulharsko, cestování 

5. Bulharsko

Dlouhé roky bylo Bulharsko ve stínu svých slavnějších sousedů. Turisté ale časem zjistili, že písečné pláže nejsou jen v Řecku a Turecku, ale začali vyhledávat klid černomořského pobřeží. Moře přitom není to jediné, co může hrdý člen Evropské unie nabídnout, píší autoři Lonely Planet. Zimní lyžařská střediska v bulharských horách se staly levnější alternativou kvalitního lyžování v Alpách pro mnoho Evropanů a místní značkové víno zachutnalo i těm nejnáročnějším zákazníkům.

Vanuatu 

6. Vanuatu

Pro ty, kdo hledají skutečně autentický zážitek, je Vanuatu ta pravá volba. Souostroví v Oceánii pokrývají mohutné hory, tisíce vodopádů, hluboké laguny a voda je neskutečně průzračná. To vše daleko od civilizace. Kdo tedy očekává letovisko jako je například Cancún, kde se začíná žít v noci, bude zklamán. Ubytování pro turisty je jednoduché, ale příjemné, a nabízí ho téměř každá rodina přímo ve svém domě. A když všudypřítomný klid začne návštěvníky nudit, jsou tu pravidelné odlety do Austrálie, na Nový Zéland, na Fidži nebo na Šalamounovy ostrovy. Jediná rada průvodce zní: Jeďte co nejdřív!

Pisa, Itálie 

7. Itálie

Okouzlující, krásný a charismatický zmatek. Tak autoři popisují Itálii. Zatímco se média zajímají jen o italského premiéra Silvia Berlusconiho a jeho korupční nebo sexuální skandály, tato země může nabídnout víc. Jídlo je skvělé, Slunce zde svítí podstatnou část roku, scenérie a historická města jsou naprosto úžasná a turisté mohou navíc objevovat 44 míst zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO, což je více než v jakékoli jiné zemi.

NgoroNgoro, Tanzánie 

8. Tanzánie

Kilimanžáro, Serengeti, Ngorongoro, Zanzibar. Tanzánie toho nabízí hodně. Mnoho ale zatím stále zůstává turisty neobjeveno. Stáda slonů prohánějící se okolo řeky Ruaha, lvi odpočívající v korunách stromů u jezera Manyara a jedinečné západy Slunce nad řekou Rufiji, kterou obklopují hroši a krokodýli. Tanzánie se svými přírodními rezervacemi tak přichází s širokým spektrem divoké africké přírody, kterou nikde jinde nenajdete. Návštěvy tak nebudou nikdy nudné a nikdy stejné, vždy vás tu něco překvapí.

Damašek, Sýrie

9. Sýrie

I přes všechnu modernizaci, kterou s sebou přinášejí obchodní domy a kavárny stylizující se do "západního" vzoru, aby vyhovovaly svým návštěvníkům, v Sýrii stále zůstává pár věcí stejných. Turisty pořád vítají beduíni, kteří stejně jako po celá staletí, i dnes ženou svá stáda ovcí na pastvu a zvou kolemjdoucí cizince na čaj do stanů z kozí kůže. A Staré město v Damašku zůstává i ve 21. století labyrintem, ze kterého vás nevyvede žádná mapa. I pohostinost místních obyvatel zůstává stejná, takže se takřka nikdy nemůže stát, že by návštěvníci nezavítali alespoň do jednoho zdejšího domu.

Japonsko

10. Japonsko

Má pověst předražené a luxusní destinace. Ve skutečnosti ale může být i překvapivě dostupné. Než se vydáte na cestu, zastavte se v některé z cestovních kanceláří a pořiďte si předplacenou železniční jízdenku Japan Rail Pass, která vám usnadní cestování neomezeným přístupem do vlaků křižujících Japonsko. Dalším pozitivem je zvýšení výskytu anglických nápisů v ulicích měst. Důvod byl přitom prozaický - bylo to součástí kampaně na pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. Japonsko porazila Brazílie, ale nápisy v zemi zůstaly. Pokud jste tedy Zemi vycházejícího slunce někdy chtěli navšívit, teď je ten správný čas poznat, kde se zrodilo sushi, saké nebo sumo, radí autoři Lonely Planet.

Související