Maďarské ministerstvo zahraničí středečním dnem oficiálně převzalo prostory barokního zámku ve městečku Gödöllő nedaleko Budapešti, kde se uskuteční řada vrcholných setkání v rámci maďarského předsednictví Evropské unie. Toho se Budapešť na půl roku ujímá prvního ledna. Zámek si oblíbila také rakouská císařovna Alžběta známá jako Sisi a využívala ho jako svou rezidenci. Napsala to agentura MTI.

V úterý skončila přestavba zámeckých stájí. Prostory včetně velkého konferenčního sálu nyní procházejí testováním. Resort zahraničí plánuje, že poslední úpravy budou hotovy do konce prvního lednového týdne. Premiérové vrcholné setkání špiček EU se tam uskuteční 13. ledna, řekl ředitel zámku Tibor Gönczi.

Plenární zasedání se v následujících šesti měsících budou konat v jezdecké aréně s plochou 638 čtverečních metrů. Její přestavba na konferenční účely trvala čtyři měsíce. Bilaterální setkání se uskuteční v menších místnostech, které byly pro tento účel nově zřízeny. Na ochozech pak budou sekretariáty členských států evropské sedmadvacítky a další kanceláře.

Na vrcholné schůzky, které se budou konat vedle zámku i v Budapešti, se připravuje také městečko Gödöllő. Spolu s vedením zámku plánuje řadu kulturních akcí, které zaplní přestávky mezi politickými vyjednáváními. Na programu budou koncerty, recitály nebo jezdecká vystoupení.

Maďarská vláda si zámek k vrcholným unijním schůzkám vybrala v srpnu. EU na rekonstrukci stavby přispěla 900 miliony forintů (asi 81,5 milionu korun) a vedení města 100 miliony forintů (devět milionů korun). Do konce června by se tam mělo uskutečnit až 250 událostí spojených s předsednictvím včetně 16 ministerských schůzek.

Zámek v Gödöllő věnoval uherský stát jako svatební dar Františku Josefovi a Sisi. Za komunismu stavba značně zchátrala a opravy se dočkala až v 90. letech minulého století.

Související