Premiér Petr Nečas (ODS) by chtěl, aby se novým ministrem životního prostředí stal šéf jeho poradců Martin Říman. MF Dnes to potvrdilo několik dobře informovaných občanských demokratů. Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) rezignoval kvůli korupční aféře na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Podle některých členů ODS Nečas ještě úplně nepohřbil myšlenku, že by se Drobil do vlády vrátil. V takovém případě by se Říman vrátil do role premiérova poradce. Nečas na dotaz listu, zda uvažuje o Římanovi jako o ministrovi životního prostředí a následném návratu Drobila, nereagoval.

Pro Římana podle deníku mluví fakt, že je Nečasův stranický spojenec. Navíc pochází, stejně jako Drobil, z Moravskoslezského kraje. Tomu by tak zůstalo zastoupení ve vládě. A Nečas by si tím region, který momentálně velmi potřebuje, zavázal.

Dalšími adepty na uvolněný post jsou poslanec Václav Mencl a Rút Bízková, náměstkyně pověřená nyní vedením resortu. Pražská ODS zase navrhuje poslance Tomáše Chalupu.


Ríman byl poprvé ministrem v letech 1996 a 1998, kdy řídil resort dopravy. Poté soukromě podnikal. Do aktivní politiky vstoupil opět v roce 2002.

V roce 2006 se v Topolánkově vládě stal ministrem průmyslu a obchodu. Na tomto postu si od Dětí Země vysloužil ocenění Ropák roku 2006 pro antiekologický čin roku, když prosazoval zvyšování emisí skleníkových plynů a prolomení územních limitů těžby uhlí.

Související