Izraelský soud uznal bývalého prezidenta Mošeho Kacava vinným ze dvojího znásilnění. Hrozí mu až šestnáctiletý trest vězení. Minimální sazba za tento čin činí čtyři roky odnětí svobody. Výši trestu oznámí soud až v lednu. Kacav je vůbec nejvyšší izraelský politik, který se dostal k soudu za sexuální delikty.

Čtvrtečním soudním výrokem končí víc než čtyřleté šetření a soudní řízení.

Pětašedesátiletého Kacava obvinily z obtěžování a znásilnění tři zaměstnankyně prezidentského úřadu a také ministerstva cestovního ruchu, které politik řídil v letech 1996 až 1999.

"Svědkyně je čestná, Kacav lže"

Ze znásilnění ho obvinila někdejší zaměstnankyně ministerstva cestovního ruchu identifikovaná u soudu jako A. "Čin se stal v kanceláři obžalovaného. ´A´ jasně vyjádřila nesouhlas. To není obtěžování, to je znásilnění," řekl soudce. To, že se dotyčná obrátila na soud až po letech, prý neznamená, že lže. "´A´ je čestná osoba a mluví pravdu. Kacavovo svědectví bylo plné lží," sdělil soudce.

Ze sexuálního obtěžování Kacava obvinily ženy identifikované jako H a L, které pracovaly v prezidentské rezidenci. H později svou výpověď sice změnila, ale její otec řekl, že se jednou vrátila ze služby rozrušená z prezidentova chování. Kacavovi synové u soudu volali: "To není pravda!"

Soudci se shodli, že žena A svá obvinění podložila důkazy, zatímco bývalý prezident nemá pro dobu činu alibi ani svědky, kteří by obvinění vyvrátili. Kacav prý navíc všechny tři ženy přinutil, aby mu napsaly zamilované dopisy, čímž chtěl získat podklad svého tvrzení, že nešlo o znásilnění ani o akty odporující vůli dotyčných.

Obžaloba proti Kacavovi obsahovala dva případy znásilnění, dva případy neslušného chování, přičemž při jednom z nich použil násilí, dva případy sexuálního obtěžování, jeden zastrašování svědka a jeden případ maření spravedlnosti. Znásilněná žena pracovala na ministerstvu cestovního ruchu, zbylé dvě s ním spolupracovaly v letech 2000 až 2007, kdy zastával prezidentský úřad.


Soud Kacava zprostil viny v jediném případu obžaloby, a to v obvinění ze zastrašování svědka. Proti dnešnímu rozsudku se může odvolat, ale podle právního odborníka Nošeho Negbiho, který odpovídal v izraelském rozhlase, jsou jeho šance v odvolacím řízení "nulové".

Kacav rezignoval v roce 2007 dva týdny před koncem svého sedmiletého mandátu na základě dohody se soudem, na jejímž základě se měl přiznat k méně závažným obviněním ze sexuálně nevhodného chování. Tato dohoda by mu umožnila vyváznout jen s podmíněným trestem z obvinění, za něž mu hrozilo až 20 let vězení, byl-li by odsouzen. V dramatickém zvratu ale v dubnu loňského roku Kacav dohodu odmítl a prohlásil, že stane před soudem a očistí své jméno. Tvrdí, že je nevinen a že se stal obětí politické štvanice.

Imigrant z Íránu

Kacav se narodil v Íránu a jeho rodina do Izraele imigrovala v roce 1951. Byl symbolem vzestupu člověka z imigrantských kruhů, které si stěžují na znevýhodňování. Ve 24 letech se stal nejmladším starostou v Izraeli, když řídil radnici v obci Kirjat Malachi. Od 32 let byl členem parlamentu, jako člen pravicové strany Likud zastával nejrůznější funkce v kabinetu. V prezidentských volbách v roce 2000 překvapivě porazil veterána izraelské politiky Šimona Perese, který po něm úřad převzal v roce 2007.

Funkce prezidenta je v Izraeli především formální, ale prezident je považován tradičně za záruku příkladné morálky a národní jednoty.

Související