Odchody lékařů z nemocnic mohou ohrozit i pracovní místa sester. Pokud se budou slučovat oddělení, nebo dokonce rušit celé nemocnice, přijdou také o práci. Česká asociace sester (ČAS) proto začala na svém webu zveřejňovat nabídky práce ve zdravotnictví, sdělila v pátek ČTK mluvčí Irena Pejznochová. V ČR je zhruba 80 000 zdravotních sester, z nichž 15 000 je registrováno v ČAS.

"Po dohodě s agenturou zprostředkující práci ve zdravotnictví jsme na našem webu začali nabízet proklik, do kterého si ukládají zdravotnická zařízení své nabídky a sestry si tam mohou práci vyhledat," uvedla.

Sestry si mohou najít práci ve zdravotnictví, anebo – což je podle Pejznochové ta horší varianta – ze zdravotnictví odejdou, především vysokoškolsky vzdělané sestry se znalostí cizích jazyků. "Jejich uplatnění je univerzální, jsou schopny naučit se spoustu jiné práce. Hrozí tak, že v okamžiku, kdy se stabilizuje situace ve zdravotnictví, budou sestry chybět," upozornila.

Sestry mohou na protestu lékařů i vydělat

Pro sestry však může být akce lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" rovněž užitečná. Jakmile totiž lékaři vybojují více peněz na platy, očekávají sestry, že dostanou také více. Pokud se akutní nemocnice nebudou rušit, ale změní se na léčebny dlouhodobě nemocných a doléčovací ústavy, bude sester zapotřebí ještě víc.

ČAS podle Pejznochové situaci mapuje, a až bude po sečtení výpovědí jasné, kolik lékařů odejde a ze kterých oborů a regionů, sejde se vedení a vydá stanovisko. ČAS již jedno stanovisko vydala, v něm upozornila na to, že lékaři by neměli usilovat o vyšší platy na úkor ostatního zdravotnického personálu.

Část sester akci lékařů podporuje a vidí v ní šanci na zlepšení situace všech zdravotníků. Další však lékařům vytýkají, že lobbují jenom za jednu zájmovou skupinu, nikoli za veškerý zdravotnický personál.

Výpověď podle informací lékařských odborů podává 3650 lékařů. Na severu Moravy, ve Slezsku a na Vysočině chce odejít 60 procent lékařů, v brněnské Úrazové nemocnici dvě třetiny.

Související