Slovenský server pravda sk. v pátek večer napsal, že prezident Ivan Gašparovič se letos chystá odejít z úřadu a že o svých plánech chce informovat v dnešním novoročním projevu. Text projevu, jak ho zveřejnil prezidentský palác, ale žádnou zmínku neobsahuje.

"Byl to jen nevydařený pokus o žert. Pan prezident má před sebou ještě většinu svého druhého funkčního období a důvěry, kterou získal v přímé volbě od občanů, chce využít naplno a ve prospěch Slovenska," reagoval prezidentův mluvčí Marek Trubač.

O silvestrovském příspěvku se přesto v posledních hodinách hodně mluvilo a mnozí čtenáři mu uvěřili natolik, že na internetu rozebírali možné následky ještě během sobotního odpoledne. Ačkoli řada z nich prezidentovi za jeho údajné vysvětlení tleskala, další se nenechali zaskočit: "Lidé, neblázněte, vždyť to je novoroční žert. Copak jste už všichni ztratili rozum?"

"Tak nevím, dělal si z nás srandu prezident nebo Pravda?" dodal čtenář s přezdívkou fumi1. "Oba," odpovídá mu další čtenář.

Server označil za důvod prezidentova rozhodnutí tlak členů rodiny, kteří s ním chtějí trávit víc času a také skutečnost, že Gašparovič už ve své kariéře dosáhl všeho.

Skutečný novoroční projev Gašparoviče se ale nesl ve zcela jiném duchu. Jediné pasáže, v nichž prezident mluví o sobě, se týkají jeho loňské působnosti na mezinárodním poli. Gašparovič řekl, že Slovensko musilo čelit novým hrozbám a výzvám, a proto považoval za naléhavé zintenzivnit i svou činnost na mezinárodní scéně a na všech mezinárodních fórech a při dvoustranných jednáních důsledně obhajoval bezpečnost a zájmy Slovenské republiky.

V silvestrovské zprávě byl přitom citován jeho mluvčí s tím, že Gašparovič nemá žádné ambice v mezinárodní ani evropské politice.

Pravda přidala také "reakce" slovenských politiků. "Nečekal jsem to, ale je to výzva. Věřím, že najdeme vhodného kandidáta," citoval server předsedu nejsilnější vládní strany SDKU-DS a expremiéra Mikuláše Dzurindy. Ten by prý by za vhodnou kandidátku považoval i nynější premiérku Ivetu Radičovou.

Udržet euro

Ve skutečném novoročním projevu Gašparovič mimo jiné odmítl zpochybňování eura, kterým se platí i na Slovensku a které je nyní v krizi. "Problémům, ať jsou jakkoli těžké, se zajisté lépe čelí společně. (...) Proto musíme zajistit udržení eura," řekl.

Pokud jde o vnitřní politiku, označil za "skutečný problém" udržení sociálního smíru, který "už není tak pevný jako před časem". Za nesmírně důležité považuje také, aby stát plnil své funkce a povinnosti tak, aby mu rodiny důvěřovaly, aby cítily, že je tu pro ně, a ne jen pro několik vyvolených. Důraz položil i na odpovědnost v politice.

Související