Více uskutečněných průmyslových špionáží než Čína či Rusko. Takovým primátem se může pochlubit Francie, alespoň to tvrdí tajná korespondence amerických diplomatů z berlínské ambasády.

"Francouzská špionáž je tak rozsáhlá, že škody, které způsobuje německému hospodářství, jsou větší než škody způsobené Čínou nebo Ruskem," cituje norský deník Aftenposten z nedatované depeše.

Generální ředitel malého německého výrobce družic OHB Technology Berry Smutny, podle zprávy z října 2009 dokonce prohlásil, že "pokud jde o krádeže technologií, Francie je říše zla... a Německo to ví".

Firma OHB Technology na sebe upozornila v lednu 2010, když pro Astrium, filiálku evropské letecké zbrojovky EADS, vyrobila řadu satelitů pro navigační program Galileo, budoucí evropskou formu systému GPS.

Již v pondělí Aftenposten zveřejnil dokumenty svědčící o francouzsko-německé konkurenci ve věci špionážních satelitů. Podle diplomatických zpráv získaných serverem WikiLeaks se Německo snaží vyvinout za pomoci USA vlastní program družic vysokého optického rozlišení HiROS nehledě na námitky Francie, která vede unijní snahy o vývoj satelitů Hélios, připomíná agentura AFP.

Související