Kritik Poláků

 

Emigrant 

Jan Tomasz Gross je synem Žida a Polky, která budoucímu otci svého dítěte během války zachránila život. V roce 1969 i s rodiči emigroval do USA, kde se stal sociologem, přednášel na Yale a dalších špičkových univerzitách včetně Harvardu. Nyní je profesorem Princetonské univerzity.

Historik 

Do konce 90. let ho polští historici oceňovali jako badatele, který popisoval osudy Poláků během okupace. Upozornil na sebe až knihou "Sousedé" (2001) o masakru Židů polskými sousedy v roce 1941, která vyvolala debatu o zdrojích polského antisemitismu. Prokuratura tehdy zvažovala žalobu Grosse kvůli vyvolávání národnostního napětí. Podobný ohlas měla i jeho další kniha, "Strach" o poválečném pogromu v Kielcích.

 

Na počátku byla stará fotografie. Polští vojáci na ní hlídají skupinu venkovanů, kteří na místě vyhlazovacího tábora Treblinka prohrabávají půdu a hledají cennosti po Židech, kterých v pecích Treblinky zmizelo během holokaustu na 900 000.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.