Vinen z ozbrojené loupeže, únosu a znásilnění. Tak před třiceti lety zněl rozsudek nad Corneliem Dupreem Jr., který trval na své nevině. Testy DNA ale nyní prokázaly, že celou dobu mluvil pravdu a se spáchanými zločiny neměl nikdy nic společného.

"Je radost být znovu volný," prohlásil po svém propuštění šťastný Dupree. "Slova opravdu nedokáží vyjádřit, co vše jsem ztratil," přiznal před novináři.

Cornelius Dupree Jr. byl se svým známým Anthonym Massingillem zatčen 1. prosince roku 1979. Jeli právě autem na jeden večírek, když je zastavila policie, píše server Dallas Morning News.

Přepadení mladého páru

Zhruba dvě míle odtud před pár dny dva útočníci přepadli mladou ženu a jejího společníka jedoucí okolo, kteří je požádali o cigaretu a drobné do telefoního automatu. Se zbraní v ruce a výhrůžkami poté nastoupili do jejich auta a na odlehlém místě muže z vozu "vyhodili". Ženě dál vyhrožovali a poté ji znásilnili. Policisté ji našli o několik hodin později v bezvědomí.

Dupree a Massingill podle policie odpovídali popisu hledaných a druhý jmenovaný měl u sebe navíc zbraň. Byli převezeni na policejní stanici a shodně pak u soudu dostali 75 let.

Na četné žádosti byl minulý rok v červenci jednapadesátiletý Dupree propuštěn na podmínku. Ihned podstoupil testy DNA a ty za dva týdny prokázaly jeho nevinu. Požádal tak o znovuotevření případu a soud mu vyhověl. A v úterý ho dallaský soudce Don Adams konečně zprostil veškerých obvinění.

Testy ospravedlnily také Massingilliho. Na svobodu se ale narozdíl od Dupreeho nedostal. V záznamech má totiž ještě jedno obvinění ze znásilnění spáchané v roce 1979.

Dupree je od roku 2001 již 41. člověkem, který se z vězení ve státě Texas na základě testů DNA dostal. Zatím nejdéle uvězněným nevinným byl James Bain, jenž strávil za mřížemi dlouhých 35 let. Jako devatenáctiletého ho odsoudili za únos a znásilnění, minulý rok v květnu byl ale propuštěn.

Odškodné za chybné uvěznění se v různých amerických státech liší. James Bain podle floridských zákonů za každý rok ve vězení získal 50 tisíc dolarů. Většinou je finanční částka porovnávána individuálně. Alan Newton z New Yorku za 22 let vězení dostal 18,5 milionů dolarů. Texaský vězeň, který chybným rozhodnutím "přišel" o 18 let svého života, získal 450 tisíc dolarů. Jaké bude odškodné pro Cornelia Dupreeho zatím ale nebylo stanoveno.

Související