Umí vůbec číst? Ptá se Slovensko po shlédnutí videa, které nyní koluje na internetu. Někteří v četných diskuzích dokonce požadují, aby Romové byli přezkoušeni ze čtení a psaní, než jim bude udělena nějaká pozice ve veřejné správě.

Vladimír Pokuta se stal starostou loni po místních volbách. V Richnavě v okrese Gelnice žije 1800  Romů z celkových 2500 obyvatel. Poprask Pokuta, vyučený tesař, způsobil, když nebyl schopen přečíst volební slib, což si jeden z přihlížejících nahrál a video ihned umístil na internet.

"Měl jsem trému, naučil jsem se anglicky, když jsem tam dva roky pracoval. A přiznám se, že mám problémy se slovenštinou," odmítl v rozhovoru pro HN podezření, že mu dělá četba potíže. "Za všechno můžou média! Nafoukla to! Chtějí mně za každou cenu očernit! Jsem Rom a gadžové to nesnesou!" rozčilil se. Naštvaně ještě dodal, že umí číst, psát a dokonce i počítat.

Na Slovensku, které má po podzimních volbách 23 romských starostů, ale vypukla debata o tom, co to znamená. Bude například zaveden u kandidátů na starosty povinný stupeň vzdělání?

Romové tvoří podle odhadů desetinu obyvatel Slovenska. Většinou žijí v chudých, načerno postavených osadách. Většinová populace se začíná obávat, co jejich rostoucí schopnost se zorganizovat a zvolit "své" starosty, z nichž řada si například hned po zvolení zvýšila plat, může znamenat.

Alkohol, drogy a incest

A lidé se bojí, že některé obce mohou ovládnout Romové z osad. "Bohužel musím říct, že všeobecná vzdělanostní úroveň v osadách je katastrofální," řekl HN analytik Ján Baránek z agentury Polis. "Navíc mnozí jsou závislí na alkoholu nebo drogách. Určitě neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že mnoho dětí je tu narozeno z incestu. Bojíme se to říct nahlas. Máme strach z evropských úředníků."

Podle Baránka má Slovensko v poměru na počet obyvatel největší romskou komunitu v Evropě a v romských rodinách se rodí víc dětí. "Oni přibývají a my ubýváme. Mají úplně jiné standardy co se týče hygieny, mezilidských vztahů či rozlišování dobra a zla. V některých obcích se většinová populace Slovenska, v tomto případě tedy "bílá", dostala do menšinového postavení. Pokud se dostanou do funkcí Romové, o kterých tu hovoříme tak se "bílí" dostanou do kulturní a politické degenerace," domnívá se Ján Baránek.