I když se jedná o jeho budoucnosti, Julian Assange se nevzdává. Zveřejňovat tajné diplomatické depeše budu i nadále, vzkazuje statečně světu muž, kterému ve Švédsku hrozí vyšetřování kvůli znásilnění.

Jak zakladatel projektu WikiLeaks tvrdil již dříve, švédská kauza je podle něj politicky zmanipulovaná. Objevila se shodou okolností právě ve chvíli, kdy se devětatřicetiletý Australan chystal publikovat "citlivou" korespondenci.

Assange se kvůli pronásledování sám vydal britské policii. Ta ho po devíti dnech propustila na kauci pohybující se okolo čtvrt milionu liber a byl převezen do domácího vězení. Londýnský soud v úterý rozhodl, že o jeho případném vydání švédské straně, která o něj stále usiluje, rozhodne až začátkem února.

Každý den na policii 

Před soudem se sám Assange objevil jen krátce a pouze potvrdil svou totožnost, věk a adresu. Soudce také uvolnil podmínky kauce, takže obviněný bude moci 6. a 7. února přespat kvůli soudu v Londýně a nikoli na venkově, kde nyní žije a kde se každý den hlásí policii.

"S výsledkem dnešního jednání jsme spokojeni," řekl Assange k nově stanovenému termínu 7. a 8. února. Informoval, že požádal soud, aby umožnil zveřejnění argumentů obhajoby. Advokát Geoffrey Robertson oznámil, že obhajoba své základní argumenty zveřejní v první den slyšení o extradici.

Assange ale také odmítl spekulace o zastavení zveřejňování depeší. "Naše práce s WikiLeaks pokračuje v nezmenšené míře a zintenzivňujeme zveřejňování materiálů souvisejících s depešemi a dalšími věcmi. Brzy budou publikovány za pomoci našich mediálních partnerů," vysvětlil.

V rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 ale připustil, že se WikiLeaks potýkají s vážnými finančními problémy. "Pokud to takto půjde dál, nedokážeme přežít. Peníze od dárců se k nám dostávají obtížně, protože naše účty jsou blokovány," řekl Assange s tím, že server s bankovními institucemi, u kterých má účet, bojuje od té doby, co začal zveřejňovat korespondenci amerických diplomatů.

Server dnes také zveřejnil prohlášení, které naznačuje paralely mezi slovními výpady na Assangeovou adresu a násilnou politickou rétorikou, která je v USA kritizována po střelbě na poslankyni Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsovou.

"Zaměstnanci a přispěvatelé WikiLeaks byli rovněž cílem nebývale násilné rétoriky prominentních mediálních osobností v USA," uvádí prohlášení. Připomíná výroky viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové, podle níž by americká vláda měla "pronásledovat šéfa WikiLeaks jako Taliban", nebo prohlášení prezidentského kandidáta Mikea Huckabeeho, který prý v listopadu vyzval k Assangeově popravě. "Ti, kdo vyzývají k vraždě, mají stejně velkou vinu jako ti, kdo zmáčknou spoušť," uvádí prohlášení WikiLeaks.