Špatná reklama - také reklama. Ukázalo se, že známá pravda opět zafungovala. Tentokrát se ovšem týkala případu "vražedné zbraně".

V sobotu Spojené státy i celý svět šokovala zpráva o střílejícím útočníkovi na mítinku demokratické političky. Sama Gabrielle Giffordsová po útoku skončila s průstřelem mozku v péči lékařů nemocnice v Tucsonu, dalších šest lidí zraněním podlehlo.

Pouhé čtyři dny poté ale američtí obchodníci se zbraněmi hlásí: Teď k nám přichází víc zákazníků, než obvykle!

Ať už jsou důvody ke koupi jakékoli, jedno je jisté - poloautomatická pistole Glock 19, kterou Jared Lee Loughner při vraždění použil, jde na dračku.

A velký zájem o zbraň rakouské výroby hlásí obchody nejen v Arizoně, ale i po celých Spojených státech.

Připravte se, přijdou zákazníci

Když se o střelbě v obchodním centru dozvěděl majitel dvou arizonských obchodů se zbraněmi Greg Wolff, ihned svolal své manažery a řekl jim, ať se připraví na příliv nových zákazníků.

A měl pravdu, píše agentura Bloomberg. Pistole oblíbená mimojiné také u policistů a gangsterů, se stala hitem. Napomohla tomu i její nízká cena - stojí totiž 499 dolarů. "Je to jedna z nejlepších zbraní v celé historii," uvedl na adresu Glocku Wollf.

"Máme teď dvojnásobný objem tržeb než obvykle," prohlásil Wollf v pondělí. Celkově bylo pondělí po útoku pro obchodníky vůbec dost úspěšné. Podle záznamů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byl zisk ve státě Arizona z letošního 10. ledna o šedesát procent vyšší, než tomu bylo minulý rok. Prodalo se celkem 263 kusů.

Glock 19, zbraněA podobná situace proběhla i v dalších státech: Ohio hlásí 65 procentní nárůst, Illinois zvýšení o 38 procent a New York 33 procent oproti loňsku. "Když se stane něco takového, lidi se začnou bát, že vláda přijde se zákazem," vysvětluje Wollf.

"Podobná událost lidi donutí vyběhnout z domů a koupit si něco, co ochrání jejich rodinu. Zvlášť, když se to odehraje v blízkosti jejich domovů," doplňuje ho Don Gallardo, manažer phoenixského obchodu se zbraněmi.

Náhlý zájem zákazníků zažily obchody se zbraněmi naposledy v dubnu 2007. I tehdy tomu ale předcházela nešťastná událost. Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu, kterou měl na svědomí třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, zemřelo 32 lidí. A i tehdy vrah použil zbraň Glock 19.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru