Cesta k blahořečení

Jan Pavel II. zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let, po šestadvaceti letech pontifikátu.

Proces jeho blahořečení začal velmi záhy, již 28. června 2005, a to z iniciativy Benedikta XVI. Již při samotném pohřbu Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí 8. dubna 2005 lidé skandovali Santo subito (Svatý hned).

Dočká se Jan Pavel II blahořečení? Ptá se italský tisk. Poté, co Vatikánská Kongregace uznala "jeho" zázrak, k tomu schází opravdu jen krůček - podpis papeže Benedikta XVI.

Blahořečení populárního papeže je předstupněm svatořečení, ke kterému je ale zapotřebí prokázat zázrak druhý.

Podle deníku Il Giornale a vatikánologa Marka Tosattiho potvrdila komise kardinálů a biskupů z Kongregace pro otázky svatořečení jako prokázané zázračné uzdravení francouzské řádové sestry Marie Simon-Pierre, která trpěla Parkinsonovou chorobou. Touto chorobou trpěl sám Jan Pavel II.

Vatikánolog z milánského deníku Andrea Tornielli upřesnil, že zasedání komise se konalo v úterý a že žádný z jejích účastníků se nevyslovil proti uznání zázraku. Mluvčí Vatikánu Ciro Benedettini odmítl záležitost jakkoli komentovat. Vyjádří se prý až poté, co papež podepíše příslušný dekret.

Prefekt Kongregace pro otázky svatořečení Angelo Amato nyní o tomto rozhodnutí komise bude informovat papeže a ten by pak měl vše stvrdit svým podpisem a tím tak zázrak definitivně uznat. Zároveň tak i stanoví datum blahořečení svého předchůdce. Vatikánské zdroje naznačují, že Amato navštíví papeže pravděpodobně již tuto sobotu.

Pro blahořečení podle italského tisku připadají v úvahu dvě data: neděle 3. dubna, den po šestém výročí úmrtí Jana Pavla II, nebo neděle 16. října, kdy byl zvolen papežem. Druhé datum se zdá být pravděpodobnější vzhledem k tomu, že na ceremoniál ve Vatikánu je třeba rozsáhlých příprav.

Související