Do čela francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) zvolili její členové dvaačtyřicetiletou Marine Le Penovou. Oficiální výsledky volby byly v neděli podle agentury AFP oznámeny na závěrečném dni sjezdu FN ve francouzském Tours. Podle místních komentářů tak nejspíš posílí vliv Národní fronty, s jejímiž postoji se podle deníku Le Figaro ztotožňuje stále více Francouzů.

Podle očekávání převzala dvaačtyřicetiletá právnička místo po svém dvaaosmdesátiletém otci a zakladateli strany, jímž je doyen francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pen, který se sám rozhodl odstoupit. Dosud byla místopředsedkyní strany.

Vysoká, energická a výřečná blondýna Le Penová prosazuje umírněnější a přívětivější podobu strany a bude podle všeho přijatelnější pro více voličů; už nyní se o ní píše jako o žhavé kandidátce v prezidentských volbách na jaře 2012.

"Beru to tak, že jsme již v předvolební kampani," prohlásila ihned po oznámení svého zvolení. "Zvolením Marine Le Penové členové schválili také politický projekt, který jsem jim předložila," zdůraznila před účastníky sjezdu politička, která podle AFP prosazuje moderní krajní pravici po vzoru svých kolegů v Nizozemsku, Švédsku a Maďarsku.

Krajní pravice se živí strachem Evropanů ze ztráty národní identity a obavami z islámu.

Le Penová by uspěla jako prezidentka u 20% Francouzů

Podle Le Figaro vyjádřilo v průzkumu 20 procent lidí připravenost Le Penovou v prezidentských volbách případně volit, u přívrženců vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho je to dokonce 28 procent.

Daří se jí získávat lidi tradičními tématy FN. Její postoje k bezpečnosti oceňuje 46 procent respondentů, k přistěhovalectví 30 procent a k islámu 24 procent voličů. Vyhýbá se židovským a dalším otázkám, kterými šokoval její otec, a nově tato dvakrát rozvedená matka tří dětí zařazuje do svých projevů sociální aspekty.

Le Pen se vrací. Francouzi sice potopili pravici, té krajní ale řekli ano - čtěte ZDE

Le Penová získala 67,65 procenta hlasů, zatímco její jediný rival Bruno Gollnisch jen 32,25 hlasů, upřesnil deník Le Monde. Členové strany hlasovali již před sjezdem a výsledky byly známy už v pátek večer, ale bylo dohodnuto, že se oficiálně oznámí až v neděli. Očekává se projev nové šéfky FN.

Související