Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank včetně údajů o 2000 zahraničních majitelích bankovních kont v alpské zemi. Mají mezi nimi být prominenti podezřelí ze skrývání daňových úniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer, jenž patřil mezi první, kteří serveru poskytli utajované dokumenty ze švýcarských bank, slíbil, že WikiLeaks předá údaje o zahraničních majitelích švýcarských kont.

Server zveřejňoval data z bankovního sektoru ještě předtím, než se loni pustil do svých nejznámějších aktivit, jimiž je zveřejňování tajných informací o působení americké armády v Iráku a Afghánistánu a americké diplomatické pošty.

Elmer, jenž je ve Švýcarsku stíhán za porušení bankovního tajemství, chce další data kontroverznímu serveru předat přímo na tiskové konferenci v Londýně, informoval v neděli švýcarský list Der Sonntag.

Elmer předá informace o účtech 2000 klientů

Elmer nedělníku řekl, že předá dva kompaktní disky obsahující jména a podrobnosti o účtech asi 2000 klientů, včetně prominentů z byznysu, kultury a také zhruba 40 politiků. Údaje se týkají multimilionářů, mezinárodních společností i hedgeových fondů z několika zemí včetně Spojených států, Německa a Velké Británie.

"Dokumenty ukazují, že se skrývají za bankovním tajemstvím, pravděpodobně aby se vyhnuli placení daní," řekl Elmer týdeníku. Bývalý bankéř, jenž dostal v roce 2002 výpověď od finančního ústavu Julius Baer, vyjádřil pochopení pro to, že WikiLeaks zřejmě údaje na internet neumístí hned. Dokumenty totiž podle něj musí projít ověřením pravosti.

Data podle Elmera pocházejí z nejméně tří finančních institucí včetně banky Julius Baer a pokrývají období mezi lety 1990 a 2009. Elmer dříve řídil aktivity banky Julius Baer na Kajmanských ostrovech.

 

 

Švýcarsko v posledních letech čelilo mezinárodnímu tlaku na uvolnění režimu důsledného bankovního tajemství, které prý umožňovalo cizincům vyvádět do alpské země peníze z krácení daní. Švýcarsko slíbilo, že při jejich stíhání bude více spolupracovat. Minulý rok například souhlasilo s předáním údajů o zhruba 4450 klientech banky UBS Spojeným státům.