Ukrajinský parlament odebírá členům zákonodárného sboru diplomatické pasy, napsala ve středu na sociální síti Twitter opoziční poslankyně Lesja Orobecová. Důvodem je podle ní obava, aby po odchodu exministra Bohdana Danylyšyna do Česka nezvolili emigraci i opoziční poslanci.

Ministerstvo zahraničí odebírání pasů potvrdilo, důvodem ale prý je naléhání Evropské unie, nikoli Danylyšynův útěk.

Nařízení o odevzdání diplomatických pasů poslanců a zaměstnanců ukrajinského parlamentu vydal šéf jeho aparátu Valentyn Zajčuk. "Diplomatické pasy ukrajinských poslanců a pracovníků aparátu Nejvyšší rady (parlamentu) musejí být uschovány na ministerstvu zahraničních věcí. Proto vás prosím vrátit během deseti dnů po návratu ze zahraniční služební cesty diplomatický pas správě pro meziparlamentní vztahy, aby mohl být předán ministerstvu zahraničí," uvádí se v Zajčukově žádosti.

Na nákupy do Milána

"Bojí se, že jim poslanci utečou do Česka," komentovala ironicky na Twitteru Orobecová parlamentní rozhodnutí. Jeho důvodem se podle ní stal případ bývalého ministra hospodářství ve vládě Julie Tymošenkové Bohdana Danylyšyna.

Politik, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití služebního postavení, získal minulý čtvrtek azyl v Česku a o den později opustil pražskou vazební věznici.

Mluvčí ministerstva zahraničí v reakci na tvrzení poslankyně Orobecové připustil, že ministerstvo v nakládání s pasy "dělá pořádek". Děje se tak prý na žádost Evropské unie, která s Ukrajinou vede komplikovaná jednání o zavedení bezvízového styku. "Naléhají na nás, abychom zamezili situacím, kdy ukrajinští poslanci jezdí s diplomatickými pasy do Milána nakupovat," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Oleh Vološyn.

Diplomatické pasy mohou být podle mluvčího ze zákona užívány jen při služebních cestách, jinak jsou v povinné úschově ministerstva zahraničí. Pokyn k dodržování této zásady podle Vološyna vydal sám prezident Viktor Janukovyč.

Související