Jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek je po minulém víkendu zřejmým favoritem volby nového předsedy ČSSD. Čtyřiatřicetiletý politik vede v počtu krajských nominací nad svým soupeřem Bohuslavem Sobotkou a má tak velkou šanci zvítězit i v březnu na brněnském sjezdu, stát se nejmladším předsedou v historii ČSSD a pravděpodobně i kandidátem na příštího premiéra. Do té doby chce změnit ČSSD.

"Nemůžeme být jen stranou sociálních dávek a protestních hlasů," říká Hašek v rozhovoru s Hospodářskými novinami.

HN: Proč vlastně chcete být předsedou ČSSD?

Díky chybám, které jsme udělali, a říkám my, nejen Jiří Paroubek, dnes existuje Nečasova vláda. Nechci, aby se v budoucnu opakovalo, že vyhrajeme volby a náš koaliční potenciál se smrskne na komunisty a Marťany. Chci, aby měla ČSSD po pěti letech možnost výběru, nejen z hlediska osoby, ale i vizí a koncepcí. A myslím, že už teď vítězím, ne počtem nominací, ale tím, že se ČSSD mění, že už nejsme parník, kde u kormidla Jiřího Paroubka vystřídal Bohuslav Sobotka a stane se Jiřím Paroubkem s lidskou tváří. Dochází ke změnám i krajských organizací, kde by to dříve nebylo možné.

HN: Jaký je vlastně mezi vámi a Bohuslavem Sobotkou rozdíl? Jste stejná generace, oba právníci z Brna, celý život v politice...

To je podobnost jen náhodná. Já nešel z univerzity přímo do sněmovny. Byl jsem zastupitel a starosta malé obce, byl jsem čtyři roky v opozici na krajském zastupitelstvu. Dvakrát jsem pracoval jako advokátní koncipient, už předtím za studií jsem pracoval téměř na plný úvazek, dokonce jsem rok učil na základní škole. Nejsem člověk nepolíbený životem.

HN: To není úplně dramatický rozdíl.

Rozdíl je ve stylu politiky a v lidech. Mým spojencem není David Rath, který chce být Sobotkovým prvním místopředsedou. Pokud má projít sociální demokracie opravdovou změnou, má mít jiný politický styl, nemůže každé ráno ve sněmovně urazit všechny potenciální partnery.

Mými spojenci jsou lidé jako Zdeněk Škromach, Jaroslav Foldyna, Roman Onderka, hejtman Jiří Zimola. S těmi asi těžko budu dělat oranžovou ODS, jak občas slýchávám. Chci být opozicí razantní, nikoliv radikální. Nechci nahnat ČSSD směrem ke komunistům, kam by s duem Sobotka-Rath směřovala.

HN: Mezi vašimi spojenci ale vidím třeba taky Jaroslava Palase. To má být nová moderní tvář ČSSD?

Desatero ČSSD nové generace je otevřený dokument, k němuž se může připojit kterýkoliv člen strany. A je pak na něm, aby se podle toho choval.

HN: Řekl vám pan Palas, kde vzal peníze na svůj penzion, který staví v Beskydech?

Já se ho na to neptal, ptal se ho úřadující předseda strany a pak už jsem neslyšel, že by s tím byl uvnitř ČSSD nějaký problém. Nemám ani informaci, že by byl Jaroslav Palas předmětem vyšetřování finančního úřadu nebo policie.

HN: A jen jak znáte ten příklad z médií, myslíte, že je u pana Palase všechno v pořádku?

Nejsem státní zástupce, soudce, ani finanční úřad. Jaroslav Palas jako veřejný funkcionář podával majetková přiznání, pokud má kdokoliv pochybnost, může žádat prověření.

HN: A je novou tváří Roman Houska, který vám pomohl na severu Čech zlikvidovat Paroubkova kmotra Petra Bendu? Pověst mají myslím dost podobnou.

Nechci rozdělovat sociální demokraty na příznivce Michala Haška a ostatní, ale na slušné a neslušné. Vím, že Petr Dimun goebbelsovsky vytváří obraz, že jsem snad poslal panu Houskovi velkou láhev whisky. Není to pravda. Mám radši moravské víno, ne whisky, ale nikomu jsem nic neposílal.

HN: A pan Houska je slušný sociální demokrat?

Mohl bych tady komentovat 25 tisíc členů ČSSD, a to nebudu. Pan Houska je jedním z funkcionářů ústecké organizace, ale ne jediný. Těsnější vztahy v Ústeckém kraji mám třeba s hejtmankou Janou Vaňhovou a poslancem Jaroslavem Foldynou.

HN: A váš spojenec Jaroslav Tvrdík je také příkladem slušného sociálního demokrata?

Jaroslav Tvrdík pomohl zvítězit ČSSD v krajských volbách a já si jeho práce z roku 2008 velice vážím. Známe se, nezastírám, že spolu občas zajdeme na pivo, ale není žádným šéfem mé volební kampaně na šéfa ČSSD. A nechystám se ho v případě úspěchu kdykoliv v budoucnosti přivést zpátky do Lidového domu.

HN: Takže pro vás bude dělat takové věci, jako domlouvat schůzku s ředitelem ČEZ Martinem Romanem?

Ne. Narážíte na jedinou takovou schůzku z loňského léta, kdy jsem potřeboval jako hejtman s panem Romanem vyjasnit memorandum týkající se jaderné elektrárny Dukovany. Nevidím na tom nic špatného.

HN: Ve svém desateru říkáte, že se sociální stát 20. století přežil. To jsme od vás ještě před rokem neslyšeli. Jak jste k tomu dospěl?

Michal Hašek není bořitel sociálního státu. Asi bych těžko mohl s něčím takovým přijít s lidmi, jako je Zdeněk Škromach. Debata o podobě sociálního státu se vede v celé západní Evropě. Nemůžeme a ani nechceme být stranou sociálních dávek. Nechci zažít to, co ministr financí v roce 2003, když sdělil, že se náš volební program nezakládal na ekonomické realitě.

HN: Tohle jsme ale od vás loni v kampani, kde ČSSD slibovala všechno všem, vážně neslyšeli.

Ta kampaň odpovídala stylu "zdroje tu jsou", tak slíbíme všechno všem, rozdáme třinácté důchody. A já pamatuji, jak mi na náměstích nemálo seniorů říkalo: "My chápeme, že má stát problémy, my se toho 13. důchodu vzdáme." Důvodem, proč kandiduji na předsedu ČSSD, je právě toto: aby už ČSSD nikdy nenaslibovala všechno všem.

HN: Už brzy se možná jako předseda dostanete do situace, kdy se bude vyjednávat o nové vládě. Budete se snažit, aby se ČSSD stala vládní stranou ještě v tomto volebním období?

Nemyslím, že by se ČSSD brzy ujímala vládní odpovědnosti, nevěřím, že se vláda rozpadne, i když se možná vymění premiér. A jsem přesvědčen, že bez nových, klidně předčasných voleb a obnovení mandátu, se nemůžeme zapojit do vládnutí.

HN: Budete znovu nominovat na prezidentského kandidáta ČSSD Jana Švejnara ? Jako v roce 2008? Věci veřejné už vám nabízejí deal.

Souboj o Jana Švejnara jsem tehdy vedl jako předseda klubu. Bojoval jsem za něj jako lev, lidsky si ho velmi vážím, nicméně myslím, že bychom měli být schopni hledat kandidáta přímo uvnitř strany nebo v jejím nejbližším okolí. A Jan Švejnar, při vší úctě, není ryzí sociální demokrat.

HN: A kdo by to mohl být? Určitě už nebudete znovu vtipkovat, že by to mohl být Zdeněk Škromach.

Jeho jméno jsem zmínil jako člověka, který požívá vysokou důvěru veřejnosti, ne že je to hotový kandidát. Podívejte se, o jakých jménech se hovoří u konkurence: Miroslava Němcová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg. Proto se musíme pokusit najít podobné jméno, i když jej zatím nemáme.

HN: S kým byste chtěl jednou vládnout, když se tak vymezujete proti KSČM? Zbývají vám pak jen pravicové strany. Takže se můžeme těšit na velkou koalici?

Ne, v žádném případě. Chtěl bych se zaměřit na strany středu. Už jsem zahájil komunikaci s novým předsedou KDU-ČSL panem Bělobrádkem. Pokud se znovu vrátí do sněmovny, mohou být potenciálním koaličním partnerem, jako jsou tady na jižní Moravě. Stejně tak by to mohla být Strana zelených, i když nejsem bohužel přesvědčen, že by pod vedením Ondřeje Lišky překonala pět procent, jakkoliv jí přeji úspěch.

A pak tu máme Věci veřejné se všemi pro i proti. TOP 09 se rve s ODS, kdo bude pravicovější. Tam přirozené programové partnerství nevidím. Ale třeba se tu objeví i nějaká nová středová strana, tři roky jsou dlouhá doba.