Šestatřicetiletý specialista na rychlostní disciplíny čtvrtým sjezdovým vítězstvím na Hahnenkammu v rámci Světového poháru vyrovnal rekord rakouské legendy Franze Klammera.

Cuche díky skvělé jízdě na náročné sjezdovce Streif porazil druhého Bodeho Millera z USA o 98 setin sekundy. Třetí skončil překvapivě Francouz Adrien Théaux (-1,18), jenž poprvé v kariéře dosáhl ve sjezdu SP na stupně vítězů.

Útok na první body ve sjezdu SP nevyšel Ondřeji Bankovi, jenž měl v roce 2008 v Kitzbühelu těžký pád. Nejlepší český lyžař současnosti obsadil 32. pozici se ztrátou 3,94 na Cuche. Body v poslední disciplíně seriálu, v níž se ještě nedostal do elitní třicítky, mu utekly o čtyři setiny sekundy.

Úřadující mistr světa v superobřím slalomu Cuche se ve 36 letech a pěti měsících stal nejen nejstarším vítězem sjezdu SP, když sesadil Rakušana Michaela Walchhofera, ale nejstarším vítězem závodu SP vůbec. Před dvěma lety právě na Hahnenkammu vyhrál Marco Büchel z Lichtenštejnska super-G ve věku 36 let a tří měsíců.

Loni zvítězil v superobřím slalomu na Streifu Cuche, má tak na kontě celkem už pět kitzbühelských vítězství. Díky tomu dnešnímu se dostal do čela hodnocení disciplíny před Walchhofera, jenž svůj poslední sjezd kariéry na Hahnenkammu po pádu nedokončil.

Rieschová tentokrát Vonnovou porazila a slaví třetí sjezdový vavřín v sezoně

Německá lyžařka Maria Rieschová vyhrála v Cortině d'Ampezzo potřetí v sezoně sjezd Světového poháru. Díky celkově 18. triumfu v kariéře si pojistila vedení v průběžném pořadí seriálu a oplatila Vonnové vítězství ze super-G.

"Tahle výhra je pro mě obzvlášť cenná, protože po porážce v super-G jsem se potřebovala vrátit na vítěznou vlnu," uvedla Rieschová, jež v pátečním superobřím slalomu v Cortině obsadila deváté místo. Dnešním vítězstvím tak potvrdila, že se často dokáže ze špatného výsledku oklepat. "Už se mi to v minulosti víckrát povedlo, takže znovu to dokázat je příjemný pocit," dodala.

Dvojnásobná olympijská vítězka Rieschová předvedla na sjezdovce Olympia delle Tofane téměř dokonalou jízdu a druhou v pořadí Julii Mancusovou z USA porazila o 91 setin sekundy. Třetí skončila s odstupem rovné sekundy další Američanka Lindsey Vonnová, jež ve vysoké rychlosti málem upadla, ale i přes chybu dosáhla na stupně vítězů.

"Jsem šťastná, že jsem se dostala do cíle, mluvím tady a dýchám. Třetí místo je pro mě jako výhra," řekla vítězka pátečního super-G Vonnová, jež dnes na rivalku Rieschovou ztratila neplánovaných 40 bodů. "Zítra mám ale šanci na odvetu," řekla směrem k nedělnímu druhému superobřímu slalomu v Cortině.

Tři týdny před sjezdem na mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu zvýšila Rieschová náskok v SP před Vonnovou na 165 bodů. V hodnocení disciplíny je v čele o 73 bodů americká královna rychlostních disciplín.¨

Výsledky sjezdu mužů, Kitzbühel (Rakousko):

1. Cuche (Švýc.) 1:57,72, 2. Miller (USA) -0,98, 3. Théaux (Fr.) -1,18, 4. Scheiber (Rak.) -1,36, 5. Fill -1,38, 6. Innerhofer -1,50, 7. Heel (všichni It.) -1,64, 8. Hoffmann (Švýc.) -1,65, 9. Kröll -1,78, 10. Baumann (oba Rak.) -1,82, ...32. Bank (ČR) -3,94.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Cuche 279 b., 2. Zurbriggen (Švýc.) 270, 3. Walchhofer (Rak.) 269, 4. Kröll 219, 5. Miller 190, 6. Baumann 172.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 38 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 850, 2. Svindal (Nor.) 585, 3. Cuche 573, 4. Zurbriggen 529, 5. Baumann 456, 6. Raich (Rak.) 434, ...28. Bank 173, 81. Trejbal 26, 133. Vráblík (oba ČR) 2.

Výsledky sjezdu žen, Cortina d'Ampezzo (Itálie):

1. M. Rieschová (Něm.) 1:39,30 min., 2. Mancusová -0,91, 3. Vonnová (obě USA) -1,00, 4. Fischbacherová (Rak.) -1,10, 5. Kamerová (Švýc.) -1,26, 6. Merighettiová (It.) -1,31, 7. Marchandová-Arvierová (Fr.) -1,40, 8. Gutová (Švýc.) -1,48, 9. Fenningerová -1,53, 10. Görglová (obě Rak.) -1,61.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Vonnová 420, 2. M. Rieschová 357, 3. Mancusová 217, 4. Görglová 213, 5. Fenningerová 199, 6. Merighettiová 179.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. M. Rieschová 1152 b., 2. Vonnová 987, 3. Görglová 592, 4. Poutiainenová (Fin.) 580, 5. Mazeová (Slovin.) 515, 6. Mancusová 514, ...33. Záhrobská (ČR) 122.