Ve Francii platí zákaz sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Proti tomu se ale ozval lesbický pár, který společně vychovává čtyři děti. Chceme se vzít kvůli právním zárukám pro naše děti, vysvětlovaly ženy a obrátili se na ústavní radu.

"Manželství je jediným řešením pro ochranu našich dětí, pro sdílení rodičovské odpovědnosti, vyřizování problémů s dědictvím a převzetím do péče v případě úmrtí jedné či jednoho," vysvětlovaly marně svůj postoj Corinne Cestinová a Sophie Hasslauerová, které bydlí nedaleko Paříže.

Ústavní rada ale rozhodla: Zákaz v rozporu s ústavou není. A jediný, kdo s tím může něco dělat, jsou samotní poslanci, kteří by zákon změnili.

Podle francouzské ústavy je totiž manželství definováno jako spojení mezi ženou a mužem.

Ústavní rada má devět jmenovaných "mudrců" z řad zasloužilých osobností. Třetina z nich je nově jmenována každé tři roky. Tři členy jmenuje prezident, tři předseda Senátu a tři předseda Národního shromáždění. Funkční období je devítileté, členy nelze odvolat. A stejně tak i jejich rozhodnutí je neodvolatelné.

Podle nevládních občanských organizací se otázka homosexuálních manželství týká ve Francii asi tří milionů gayů a lesbiček.

Homosexuální sňatky již umožňují zákony například v Nizozemsku, Belgii, Portugalsku, Norsku, Švédsku, Kanadě, Jihoafrické republice, Argentině a některých státech USA, poznamenala AFP.

Související