Tisíce lidí dnes reagovaly na výzvu k nedělním demonstracím proti vládě v Súdánu. Právě v neděli jsou v zemi očekávány předběžné výsledky referenda o případné nezávislosti jižního Súdánu. Podle agentury AFP by se poklidného protestu v celé zemi měly konat v dopoledních hodinách.

Výzva k uspořádání demonstrací se objevila na sociální síti Facebook. A už v ranních hodinách na ni reagovalo 9000 lidí.

"Vyjdeme do ulic na protest proti výši životních nákladů, korupci, nepotismu, nezaměstnanosti a všem praktikám režimu, včetně bičování žen, které jsou v rozporu s nejzákladnějšími normami islámu a lidskosti," uvádí se na Facebooku. "Vyjdeme do ulic, abychom celému světu ukázali, že lid nezůstane zticha tváří v tvář přetrvávající nespravedlnosti a ponižování."

V severním Súdánu, kde bezpečnostní síly uplatňují tvrdou kontrolu, ekonomické potíže a nespokojenost s politikou vyprovokovaly už v uplynulých týdnech sporadické demonstrace.

Nestabilní situace v zemi hrozí i v souvislosti s očekávanými předběžnými výsledky referenda o nezávislosti jižního Súdánu, které se konalo v první polovině ledna. Předpokládá se, že potvrdí vůli obyvatel po oddělení této části země, kde na rozdíl od islámského severu převažuje obyvatelstvo vyznávající křesťanství a animismus.

Podle AFP Facebook s výzvou přišel po podobné akci Hnutí 6. dubna v Egyptě, kterou iniciovala militantní mládež před třemi lety a jež stála u zrodu nynějších mohutných demonstrací proti vládě prezidenta Husního Mubáraka.

Související