Ze zahraničních politiků Češi nejvíce věří americkému prezidentovi Baracku Obamovi, naopak většina lidí nedůvěřuje ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi. Ukázal to nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který zjišťoval důvěru k dvacítce osobností působících v zahraniční politice. Průzkum do seznamu zařadil i českého prezidenta Václava Klause, který v otázce důvěry v mezinárodním kontextu skončil hned za Obamou. Klausovi věří 65 procent lidí.

Současnému americkému prezidentovi důvěřuje o tři procenta víc. "Převážně pozitivní hodnocení Baracka Obamy poměrně ostře kontrastuje s hodnocením jeho předchůdce (George) Bushe, v němž trvale a dosti výrazně převažovala nedůvěra," uvedli autoři průzkumu.

Mezi příznivěji hodnocené se zařadila na třetím místě německá kancléřka Angela Merkelová, jež má důvěru 46 procent dotazovaných. Slovenské premiérce Ivetě Radičové věří 28 procent lidí, ovšem další třetina ji vůbec nezná, uvedl CVVM.

Průzkum: Největší důvěru Čechů mají Obama, Klaus a Clintonová - čtěte ZDE

Johnovi už věří jen třetina lidí. Schwarzenberg je stále na špičce - čtěte ZDE

Na konci žebříčku je Putin, jemuž podle CVVM necelé dvě třetiny lidí nevěří. Mezi nejhůře hodnocené politiky patří na předposledním místě také italský premiér Silvio Berlusconi. Špatně hodnoceni jsou i ruský prezident Dmitrij Medveděv a venezuelský prezident Hugo Chávez. V porovnání s rokem 2008, kdy byl vnímám pozitivně, k nim propadl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Průzkum dále ukázal, že lidé celou řadu vybraných politiků, k nimž patří například britský premiér David Cameron, jeho polský kolega Donald Tusk či íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, vesměs neznají. Více než polovina dotázaných vůbec neznala také kancléře sousedního Rakouska Wernera Faymanna, maďarského premiéra Viktora Orbána, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena.