Egyptská armáda v pondělí oznámila, že nepoužije síly proti účastníkům dnešního protestního "milionového pochodu". Jeho organizátoři chtějí zmobilizovat milion lidí, kteří by podpořili požadavek na odstoupení prezidenta Husního Mubáraka. Ve svém prohlášení armáda zároveň dala najevo, že považuje požadavky bouřícího se lidu za legitimní. Jde o vůbec první takto jednoznačné vyjádření velení egyptských ozbrojených sil od začátku nepokojů před týdnem.

"Ozbrojené síly jsou si vědomy legitimnosti vašich požadavků a jsou připraveny se ujmout svých povinností při ochraně státu a jeho občanů. Zároveň potvrzují, že svoboda vyjadřování s využitím nenásilných prostředků je garantovaná pro každého," citovala večer z dokumentu adresovanému národu egyptská oficiální agentura Mena a státní televize.

Text obsahuje výzvu, aby nikdo nepáchal násilí a neničil soukromý a veřejný majetek. Zároveň také varuje, že nebude dovoleno zločineckým živlům rabovat a terorizovat ostatní občany.

V Egyptě pokračuje tlak na Mubáraka, aby odstoupil. Úterní pochod má dle všeho směřovat k prezidentskému paláci, přestože Mubárak je patrně v bezpečí někdy mimo metropoli.

Protivládní protesty, které trvají již sedmý den, si dosud vyžádaly na 150 lidských životů. Zemi v obavách houfně opouštějí zahraniční turisté.

Cestovní kanceláře ruší zájezdy

Tuzemské cestovní kanceláře ruší kvůli bezpečnosti únorové zájezdy do Egypta, kde se vyhrocují protivládní nepokoje. Sdělil to v pondělí viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Turistům, kteří nyní v Egyptě jsou, jsou CK připraveny umožnit předčasný návrat do Česka.

Klientům podle Okamury budou cestovní kanceláře za zrušené zájezdy nabízet zájezd v jiném termínu. Možnost vybrat si mezi odletem do Egypta a zájezdem jinam začala většina hlavních českých cestovních kanceláří nabízet klientům už o uplynulém víkendu, doplnil Okamura.

V egyptských letoviscích je nyní podle něj přibližně 1000 českých turistů. O možnostech jejich předčasného návratu do Česka nyní cestovní kanceláře jednají s leteckými společnostmi. V současnosti létá do Egypta týdně sedm charterových letů s českými zájezdy, doplnil Okamura.

Na zvýšený zájem o odlet z Egypta České aerolinie podle mluvčí společnosti Hany Hejskové reagovaly nasazením letadla s větší kapacitou míst. Podle posledních odhadů by letadlo mělo přistát v Ruzyni v 19:30. Do Prahy nakonec cestuje 143 pasažérů, uvedla v podvečer Hejsková.

Venku se střílelo, popisují Češi

Letadlo ČSA nakonec přistálo několik minut před půl osmou a první cestující, kteří vyšli do letištní haly před 20:00, se netajili svou úlevou. "Jsme rádi, že jsme doma, protože jsme se necítili bezpečně," řekl Stanislav Stejskal ze Žatce. On a lidé z jeho skupiny se měli vrátit již před třemi dny, místo toho však po celou dobu byli v hotelu v Káhiře. "Byli jsme v bezpečí, ale venku se střílelo, byly tam tanky," řekl.

"Večer střelba, v noci tam utekli nějací vězni," popisoval své zážitky další cestující Pavel Seifert z Prahy. Na letišti před odletem pak panoval velký zmatek. "Je tam neuvěřitelné množství lidí na malém prostoru," řekl.

"Další pravidelnou linku z Káhiry očekáváme ve čtvrtek zhruba kolem třetí hodiny odpoledne, v sobotu a v pondělí také," zmínila se Hejsková o dalších příletech. Charterové spoje přiletí tak, jak byly naplánovány.

Podle ní totiž České aerolinie posouvají v nadcházejícím týdnu všechny noční odlety na pravidelné lince Praha - Káhira na následující den ráno. "To znamená, že namísto večerních 21:40 ve středu, v pátek a v neděli spoje z ruzyňského letiště odletí ve čtvrtek, v sobotu a v pondělí v 6:00 hodin ráno," doplnila mluvčí.

Jak telefonicky z Káhiry sdělil český velvyslanec Jiří Slavík, českým turistům nehrozí v nepokoji zmítaném Egyptě bezprostřední nebezpečí. Podle Slavíka je situace vcelku stabilní a v letoviscích jsou hlášeny jen individuální případy násilí. Podle něj platí doporučení českého ministerstva zahraničí, že cesty do Egypta mají lidé podnikat jen v nezbytných případech. Individuálním turistům doporučil dnešní let ČSA do Prahy, další spoj bude k dispozici ve čtvrtek. Jiná opatření, jež by se například mohla týkat bezpečnosti, ambasáda nepodniká.

Cestovky si storno neúčtují

Rušení zájezdů do Egypta kvůli přetrvávajícím nepokojům oznámila například cestovní kancelář Exim Tours. Týká se to zájezdů s odletem počínaje dnešním datem do 15. února, uvedl obchodní ředitel kanceláře Jan Koláčný. Exim Tours svým klientům nabídne změnu termínu, nebo jim umožní odlet do jiné země. V krajním případě je kancelář ochotná zájezd zcela zrušit a peníze klientům vrátit. K vrácení peněz za zrušené zájezdy se mezi velkými cestovními kancelářemi dosud připojily například Fischer a Alexandria.

Podle mluvčího CK Fischer Daniela Plovajka ponese cestovní kancelář veškeré náklady se zrušením dovolených do Egypta sama. "Nutit klienty platit storno poplatky 14 dní před odletem znamená nechat je zaplatit většinu ceny," říká Plovajko a připomíná, že pro cestovní kanceláře je nejdůležitější udržet si dobré jméno i za cenu zrušení poplatků za storno.

Vyjít vstříc klientům se chystá i pojišťovna Allianz. Podle mluvčího Václava Bálka se chystá uhradit 80 procent stornopoplatků klientům s uzavřeným cestovním pojištěním včetně standardního pojištění stornopoplatků. Výjimečně tím rozšíří seznam důvodů plnění pojistné událostí o politické nepokoje. Stornopoplatky se obvykle vztahují pouze na akutní onemocnění, úmrtí v rodině a jiné závažné důvody, které cestujícím brání v odjezdu.

České cestovní kanceláře v Egyptě už minulý týden rušily fakultativní výlety do Káhiry, Asuánu a Alexandrie, kde se nepokoje odehrávaly. K rušení nebo odkládání zájezdů přistoupily cestovní kanceláře po stažení britských a amerických turistů ze země, tvrdí analytik Jaromír Beránek.

Egypt podle Okamury navštíví ročně 170.000 českých turistů a je sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací.

Související