Od naší spolupracovnice z Káhiry.

Epicentrem protivládních bouří je káhirské náměstí Tahrír. Armáda tam v pondělí blokovala příjezdové cesty a s pomocí těžké techniky stavěla masivní betonové zátarasy. Nebylo to nic platné. Proudily tam desetitisíce demonstrantů, kteří žádali okamžité odstoupení prezidenta Husního Mubáraka.

Ani jmenování nové vlády demonstranty zjevně nezklidnilo. Razance protestů stále rostla. "Už toho bylo dost," hlásaly četné transparenty. Na jiných se objevily karikatury prezidenta, v Egyptě věc málo vídaná. "Hra skončila," znělo jedno z hesel.

Obavy z odvety policie se vytratily. Tisícihlavý dav neúnavně skandoval: "Mubáraku, odejdi!" Ozvěna se odrážela od betonových bloků, které svírají kruhové náměstí. Protestující dav se soustředil na toto hlavní sdělení. Nerozmělňoval je dalšími požadavky.

Organizátoři protestů vyhlásili na úterý masivní protestní pochod, na kterém očekávají nejméně milion lidí, dále plánují generální stávku. Cítí sebedůvěru.

"Je to další krok v našem plánu," vysvětlila aktivistka Asmá Zajídová. "Plánujeme navíc protest přímo před sídlem prezidenta."

Tanky stojící poblíž příjezdových ulic nikoho neobtěžovaly. Vojáci se snažili jen usměrňovat početný dav. Nikoho nekontrolovali. Dokonce i po třetí hodině odpoledne, od které platí oficiálně zákaz vycházení, působili muži v uniformách poměrně nenápadně. To samé bylo možné říct o dopravních policistech, kteří se včera někde vrátili do ulic.

Na některých místech vládla téměř iluze normálního života. Provoz obnovilo metro. Banky byly sice zavřené, obchody ale praskaly ve švech, každý se snažil udělat si zásoby. Na dlažbě se objevila prostěradla, celé rodiny pořádaly improvizované pikniky. Vypadalo to téměř idylicky.

Všechny informace si lidé předávají ústně

Malé děti zvedaly vlaječky do větru. Rodiče je pohupovali nad hlavami. V zástupu se mísili důstojní muži v tradičním rouchu galabíja s úředníky v západních oblecích. Obavy zmizely, i když ne docela.

Mezi demonstrujícími kolovaly zprávy, že vláda nechala utéct nebezpečné vězně úmyslně. Snaží se tak prý záměrně připravit nezvladatelný chaos, který by vyústil ve volání lidí po návratu spořádaných poměrů. "Snaží se vytvořit dojem, že bez Mubáraka a jeho bezpečnostních složek se stát zhroutí," soudí německý student Alex, kterého policisté na krátkou dobu zadrželi a vyslýchali.

Informace putují od úst k ústům. Ve chvíli, kdy nefungují televize al-Džazíra ani internet, je to jediný a neocenitelný informační kanál.

Související