Čtyři mrtvé a až 1500 zraněných hlásí z potyček v centru egyptské metropole Káhiry s odvoláním na zdravotnické zdroje agentura Reuters a televize Al-Arabia. Protesty na káhirském náměstí Osvobození trvají od 25. ledna a vyžádaly si podle odhadů na 300 obětí.

Incidenty vyvolalo úterní rozhodnutí prezidenta Husního Mubáraka, který odmítl požadavek opozice, aby okamžitě odstoupil z funkce. Zranění jsou povětšinou způsobena kamením. Nikdo prý nebyl postřelen. Pozdě večer byla z centrálního náměstí Osvobození, kde se protestuje, hlášena střelba. Palba zazněla i ve čtvrtek ráno z blízkosti náměstí, z mostu, na němž jsou shromážděni Mubarakovi příznivci. Sporadická střelba byla slyšet asi hodinu.

V reakci na to vstoupila na náměstí armáda a začala demonstranty zatýkat.

Zatímco v několika egyptských městech, hlavně v Alexandrii, se opakovaly pokojné protivládní demonstrace s ojedinělými násilnostmi, v Káhiře byla situace v okolí náměstí Tahrír (Osvobození), které opozice pojala jako baštu svého odporu, napjatější. Místo se neúspěšně pokoušely obsadit davy sympatizantů režimu, v jehož řadách bylo podle Mubarakových odpůrců mnoho policistů v civilu. Pěstní souboje a házení kamenů vystřídaly s příchodem tmy zápalné lahve.

Situace se pomalu vrací k normálu. Burza v Káhiře sice zůstala zavřená, ale internetové spojení, které v uplynulých dnech nefungovalo vůbec, nebo jen sporadicky, bylo obnoveno. V bankomatech se po několika dnech objevila hotovost. Úřady také o tři hodiny zkrátily dobu zákazu nočního vycházení.

Navzdory tomu pokračovala evakuace cizinců ze země. Káhirské letiště ovládl chaos, protože kapacitně nezvládá úsilí několika tisíc lidí o odlet. Řada států oznámila, že vypraví do Egypta mimořádné lety, aby evakuovala své občany. Aerolinky se snaží získat povolení k přistání a odletu. USA oznámily, že Američané, kteří chtějí odcestovat z Egypta, tak musí učinit ve čtvrtek, protože pak není pravděpodobné, že se podaří zajistit mimořádné lety.

Změny do dvou a půl měsíce

Západní země, zejména USA, vyzvaly Egypt k urychlenému zahájení politických reforem, šéf egyptské diplomacie Husám Zakí to ale odmítl jako vměšování do vnitřních záležitostí země.

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán večer upozornil opozici, že bude moci vést dialog s vedením státu jen za předpokladu, že skončí protivládní protesty v ulicích. Sulajmán zároveň vyzval účastníky nepokojů, aby dodržovali zákaz nočního vycházení a vrátili se do svých domovů. Dodal, že tato výzva platí jak pro stoupence, tak pro odpůrce režimu.

Předseda egyptského parlamentu uvedl, že slíbených ústavních změn bude dosaženo za necelé dva a půl měsíce. Činnost parlamentu bude ale podle agentury AFP pozastavena, dokud nebudou zveřejněny revidované výsledky loňských parlamentních voleb.

Jak probíhala středeční pouliční bitva mezi protivládními a provládními demonstranty? Sledovali jsme pro vás on-line: 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
2.2.2011 18:17 | 18:07 Kvůli Egyptu a záchrannému fondu eurozóny klesá euro k dolaru

Euro dnes na devizových trzích klesá vůči dolaru. Pokračování nepokojů v Egyptě a signály neshod kolem záchranného fondu eurozóny způsobily, že investoři se rozhodli vydělat na předchozím růstu eura a raději ho prodávali.

V 18:00 SEČ euro vůči dolaru kleslo o 0,36 procenta na 1,3779 USD, k jenu však posílilo o 0,21 procenta na 112,72 JPY. Dolar vůči jenu vzrostl o 0,62 procenta na 81,80 JPY.

 

2.2.2011 18:08 | 18:03 Potyčky mezi Mubárakovými příznivci a odpůrci si vyžádaly jednoho mrtvého a nejméně 400 zraněných

Podle egyptského ministerstva zdravotnictví zahynul jeden příslušník ozbrojených sil a 403 lidí utrpělo zranění. Americký Bílý dům násilnosti odsoudil a zopakoval výzvu, aby se všechny strany zdržely násilí. Egyptský ministr zahraničí Husám Zakí mezitím odmítl zahraniční výzvy, aby mocenské změny v zemi nastaly co nejrychleji.

2.2.2011 17:45 | 17:58 Nepokoje ohrožují výstavu Tutanchamonových pokladů v Praze

Návštěvníci příští rok nejspíš neuvidí výstavu, která na Pražském hradě měla představit jedinečné nálezy z hrobky faraona Tutanchamona. Ty měly být součástí expozice Egypt - cesta k věčnosti.

Na přelomu roku se měla podle děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka sejít komise egyptského muzea a potvrdit výběr předmětů, které měly být do České republiky zapůjčeny. Práce na zahájení výstavy podle něj budou pokračovat, jakmile to situace v Egyptě dovolí. 

Podle prohlášení Egyptské památkové péče došlo při nepokojích v Egyptě k útokům zlodějů na muzea a na některé slavné staroegyptské lokality.

2.2.2011 17:27 | 17:45 Protivládní demonstranty podporují i zahraniční studenti

Dvaadvacetilé studentka z newyorské univerzity Ashley Drzymala připojení k internetu využila k tomu, aby po několika dnech mohla napsat svým nejbližším.

Podporuje opoziční demonstranty a z Káhiry odjet nehodlá. Jak napsala na Facebooku: I don´t want to leave cairo. You will have to pull me out by my hair. POWER TO THE PEOPLE♥ !!! ("Nechci v žádném případě odjet z Káhiry. Budete mě muset odtud vytáhnout za vlasy. Posílám sílu všem těm lidem!")

2.2.2011 17:14 | 17:27 Do muzea někdo hodil zápalné láhve

Do budovy Egyptského muzea, které těsně sousedí s náměstím Tahrír, někdo vhodil dva Molotovovy koktejly, píše agentura AFP. V blízkosti stáli jak provládní, tak protivládní demonstranti.

Vojáci na koních se snaží plameny uhasit. Podle svědků je přímo v ulicích vidět několik dalších plamenů.

2.2.2011 16:57 | 17:14 Egypťané znovu bojují na Facebooku

Jen pár hodin po té, co se v Egyptě obnovilo internetové spojení se světem, se nespokojení protivládní demonstranti znovu scházejí na sociálních sítích.

Kvůli násilnostem, které na náměstí Tahrír ve středu přišly ruku v ruce s příznivci prezidenta Husního Mubáraka, založili na Facebooku skupinu Walk Away from Ta7rir Square ("Odejděte z náměstí Tahrír"). Ta má v současnosti přes 12 tisíc účastníků, jež společně debatují o možnosti okamžitého odstoupení Mubáraka a stěžují si na jeho dlouholetý režim.

2.2.2011 16:31 | 16:56 Do Egypta míří slovenský speciál

Letadlo pro Slováky, kteří v Egyptě žijí a pracují by mělo v Káhiře přistát ve čtvrtek před polednem. Ti, kteří do země přiletěli s cestovními kancelářemi, podle mluvčího slovenského ministersta zahraničí Ľuboše Schwarzbachera budou muset počkat na charterové lety.

K letu se mohou přihlásit také čeští občané. "Zatím víme o sedmi, přesněji čtyři z Káhiry a tři z Hurghady," uvedl Schwarzbacher.

2.2.2011 16:23 | 16:31 Baradej: Zvrhne se to v krvavé lázně

"Jsem velmi znepokojen. Chci říci, že jde o nový jev, nové znamení, že kriminální režim se dopouští kriminálních činů. Obávám se, že se to zvrhne v krvavé lázně," řekl Muhammad Baradej pro server BBC News.

2.2.2011 16:12 | 16:20 Zdravotníci na Tahríru nejsou

Desítky zraněných lidí nemohou najít nikoho, kdo by je ošetřil. "Není tu žádná ambulance, žádná lékařská pomoc. Nikdo nám nepomůže," stěžovala si v telefonickém rozhovoru s Al-Džazírou zraněná žena.

Zprávy zatím hovoří zhruba o stovce zraněných demonstrantů z obou táborů. Podle výpovědí svědků lidé často krvácejí z hlavy, protože je zasáhl některý z letících kamenů.

2.2.2011 16:08 | 16:11 Protesty i v dalších městech

Podle reportérů stanice Al-Džazíra a Al-Arabíja protivládní demonstranti bojují s Mubárakovými příznivci také v Alexandrii a v Suezu.

Související