Podíl bělochů na populaci Spojených států klesl pod dvě třetiny. Ukázaly to výsledky sčítání lidu z roku 2010, z nichž ve čtvrtek citoval zpravodajský server MSNBC. Sčítání také ukázalo, že na zvyšování počtu obyvatel USA se z 85 procent podílejí menšiny.

Podle sčítání mají Spojené státy 308,7 milionu obyvatel. Běloši tvoří 65 procent z tohoto počtu, ještě před deseti lety to přitom bylo téměř 70 procent. Od roku 2000 v americké společnosti přibylo nejvíc Hispánců, jejichž podíl na obyvatelstvu se zvýšil na 16 ze 13 procent.

Trend klesajícího podílu bělochů na celkovém obyvatelstvu USA bude podle demografů pokračovat i v dalších letech. Mezi etnickými menšinami je totiž výrazně vyšší míra porodnosti. Sčítání ukázalo, že v asi 40 z 50 amerických států proti roku 2000 ubylo bílých dětí, přesto se celkový počet dětí zvýšil.

"Novým motorem růstu americké populace jsou Hispánci, Asiaté a další menšiny," řekl demograf William Frey. Změny ve struktuře obyvatelstva přitom podle něj v dohledné budoucnosti budou mít i politické důsledky. "Političtí stratégové si nemůžou dovolit ignorovat tuto rostoucí politickou vlnu, zejména ve státech, jejichž populace roste," dodal.

 

Související