V pondělí dopoledne londýnský soud začal projednávat žádost o vydání Juliana Assange do Švédska. Podle obhajoby na to ale švédská strana nemá právo, protože zakladatel WikiLeaks dosud nebyl obžalován a důvod výslechu prý není dostačující.

"Evropský zatykač je zamýšlen pro lidi, kteří byli obžalováni a čeká je proces. Pro případy, jako je tento, existuje jiný systém," uvedl Assangeův advokát Mark Stephens.

Podle něj devětatřicetiletý Australan už loni v srpnu po údajném znásilnění dvou dobrovolnic pracujících pro WikiLeaks nabízel opakovaně švédským úřadům, že bude vypovídat, a teprve poté, legálně, odjel ze země. Obhajoba také tvrdí, že je připraven nechat se kdykoli vyslechnout v Británii.

Dalším argumentem obhajoby je to, že Assangeovo jméno bylo v souvislosti s obviněním loni zveřejněno ve švédském bulváru, kam se dostalo z policejních spisů. Obvinění související se znásilněním se přitom ve Švédsku vyšetřují a soudí bez zveřejňování jmen.

Assangeův tým kritizoval také fakt, že na internetu byly krátce zveřejněny policejní dokumenty a záznamy výslechů ve Švédsku. To prý oslabuje jeho právo na nestranný proces. Jeho kritici zase tvrdí, že mu vadí zveřejňování důvěrných informací, kterému se věnuje právě server WikiLeaks.

Assange se přihlásil 7. prosince na britské policii po vydání evropského zatykače dobrovolně. Po devíti dnech ve vazbě byl propuštěn na vysokou kauci a žije prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk. Obvinění ze znásilnění odmítá. Podle něj je kauza politicky motivovaná a souvisí s tím, že server WikiLeaks publikuje důvěrné americké diplomatické depeše.

Obhájci: Jestli bude vydán, hrozí mu Guantánamo

Assangeovi obhájci se obávají, že by mu ve Švédsku hrozilo větší riziko vydání do Spojených států než v Británii. "Pokud by byl vydán do Švédska, Spojené státy budou žádat jeho vydání... Existuje skutečné riziko, že by byl zadržován na základně Guantánamo... a že by mohl čelit trestu smrti," uvedl Stephens.

Assangeovu extradici posuzuje soud ve Woolwichi v jihovýchodním Londýně za velkého zájmu britských i zahraničních médií. Zatím není jasné, zda soud oznámí rozhodnutí ihned po skončení slyšení, nebo do dvou týdnů po něm. Podle komentátorů jsou obě strany v případě pro ně nepříznivého výsledku připraveny na odvolání.

Související