Jakmile Vatikán vyhlásil letošní 1. květen jako den blahořečení Jana Pavla II., hotely v Římě okamžitě začaly přijímat rezervace. S velkou poptávkou se ale zvedla také cena ubytování.

Do italské metropole by podle očekávání na slavnostní akt mělo přijet přes dva miliony poutníků z celého světa. Hodně se jich přitom očekává z papežova rodného Polska.

Kardinál José Saraiva Martins, emeritní prefekt papežské Kongregace pro otázky svatořečení, který na první fáze procesu blahořečení zesnulého papeže dohlížel, se domnívá, že by jich mohlo přijet až dva a půl milionu.

Noc v Římě? Až třikrát dražší a rezervace nejistá

Cestovní agentury již teď těžko hledají volná místa a ceny v hotelech se zvyšují až na trojnásobek. Dvouhvězdičkové hotely požadují místo obvyklých 100 eur (2400 korun) za noc 330 eur (8 tisíc korun). Apartmán ve čtyřhvězdičkovém hotelu stojí 1760 eur místo obvyklých 530 eur.

"Jakmile bylo stanoveno datum blahořečení, počet rezervací prudce narostl," uvedl Giuseppe Roscioli, předseda sdružení Federalberghi Roma, které zahrnuje na 500 ubytovacích zařízení. Celkem má k dispozici 150 tisíc ubytovacích míst a pro poutníky jich nabízí 80 až 90 tisíc.

Do obtížné situace se dostala agentura Raptim, která se specializuje na poutní zájezdy. Je zaplavena žádostmi z Afriky, Brazílie a především z Polska. "Nyní máme na čekací listině 500 osob a žádosti dostáváme dále," uvedla její představitelka Gabriella Pandolfiniová. "Pro mnohé poutníky jsou ceny příliš vysoké a v Římě a jeho okolí už nejsou žádná volná místa. Hledáme tak možnosti v regionu," sdělila.

Na chování italských hoteliérů si postěžoval ředitel polské cestovní kanceláře Orlando Travel Marcin Szklarski. "Po ohlášení data blahořečení se ukázalo, že rezervace, které jsme měli v hotelech, už nejsou platné," řekl v Polském rozhlase. "Všichni se zbláznili, dopravci zvýšili ceny za kilometr autobusem z 3,5 zlotého (21,8 koruny) na pět zlotých (31 korun)," řekl Pawel Wolnicki, jiný zástupce Orlando Travel.

Zájezdy do Říma organizují nejen cestovní kanceláře, ale i některé farnosti. Firmy, jež turisty dovezou pouze na blahořečení Jana Pavla II., si za třídenní zájezd v současnosti účtují od 600 do 800 zlotých. Vícedenní zájezd, spojený s návštěvou jiných zajímavých míst v Itálii, stojí od 1200 do 2000 zlotých. "Cestovní kanceláře zvyšují počet zájezdů, jde jim o výjimečný zisk," řekl v sobotu v listu Rzeczpospolita Wolnicki.

Zvláštní vlaky, více letadel a fotbaloví fanoušci

Ve dnech okolo 1. května některé letecké společnosti vyšlou z Polska do Říma více letadel, Polské dráhy zvažují, že stejně jako na pohřeb Jana Pavla II. před šesti lety vypraví zvláštní vlak. V řadě římských kostelů se plánují děkovné bohoslužby v různých jazycích. Poutníci se budou moci pomodlit také u hrobu Jana Pavla II. přeneseného z vatikánských krypt přímo do baziliky svatého Petra.

Pokud jde o samotné blahořečení, není program ještě znám. V předvečer se v antickém stadionu Circus Maximus uskuteční modlitební bdění a v neděli dopoledne se bude na náměstí svatého Petra konat slavnostní mše. Na náměstí bude vstup zdarma.

Zvláštní krizový štáb bude muset zkoordinovat beatifikační slavnosti s velkým koncertem, který se koná vždy 1. května před bazilikou svatého Jana na Lateránu a na který se chystají statisíce účastníků. Navíc do Říma přijedou také fotbaloví fanoušci na zápas Lazio–Juventus.

Pro římskou radnici může být tato slavnostní událost dost drahou záležitostí. Po pohřbu Jana Pavla II. stálo jen vyčištění ulic  osm milionů eur (192 milionů korun).

Související