Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Ještě před pár dny bylo káhirské náměstí Tahrír hlavním bojištěm mezi protivládními demonstranty a Mubárakovými stoupenci. Ozbrojené střety od té doby polevily, nová vláda poprvé zasedla k jednání, ale tisíce nespokojených protestujících na náměstí stále zůstávají a chtějí jediné - aby Husní Mubárak okamžitě odstoupil.

Život demonstrantů na Tahríru je každý den téměř stejný. Přes den provolávají protivládní hesla a žádají Mubárakovu rezignaci, modlí se, stěžují si na režim... A během pondělního zasedání také uctili oběti násilností minutou ticha, napsala agentura MENA (Middle East News Agency).

Ve volných chvílích odpočívají na armádních vozidlech a na pásech tanků a čtou si místní noviny, kvůli kterým (stejně jako vinou státní televize) se minulý týden mezi vyhledávané cíle pouličních honiček stali zahraniční novináři.

Egyptská média totiž hojně informovala o tom, že cizinci mluví o nepokojích jako o něčem, za co zodpovídají právě a jen protimubárakovci.

Díky znovuotevření bank se občas někdo z nich jde postavit do fronty před některou z káhirských bank, aby si vyzvedl alespoň něco ze svých úspor. Obchody se pomalu začínají také otevírat, zásoby potravin ale nejsou zrovna největší.

Egypt, Tahrír, Husní Mubárak, Káhira, demonstrace

Noc na Tahríru připomíná stanové městečko, ke kterému se v pondělí odpoledne, tedy čtrnáctý den protestů, připojovaly další a další provizorní přístřešky. Někdy stačí obyčejný igelit slepený páskou a podepřený tyčemi. Lidé obklopením tanků u vstupu na náměstí chtěli navíc zabránit případné armádní akci. Vojáci se totiž podle svědků pokusili o zmenšení okupovaného území, aby udělali místo pro dopravu.

Egypt, Tahrír, Husní Mubárak, Káhira, demonstrace

Opoziční stoupenci už také vyhlásili, že v protestech hodlají pokračovat. Další velká demonstrace je svolaná na úterý a pátek. A není vyloučeno, že se znovu zapojí i Mubárakovi příznivci. Vzájemné střety si zatím podle OSN vyžádaly nejméně 300 mrtvých. Oficiální a zdravotnické zdroje hovoří o tisícovkách zraněných.

Kromě sestavení nového kabinetu egyptská vláda v čele s viceprezidentem Umarem Sulajmánem přijala i další ústupky. Zahájila dialog s pozičním hnutím Muslimské bratrstvo, se kterým se dohodla na vytvoření zvláštního společného výboru právníků. Ten má do prvního březnového týdne připravit návrh na změnu ústavy, aby bylo možné uspořádat demokratické prezidentské volby.

Egypt, Tahrír, Husní Mubárak, Káhira, demonstrace

Vláda navíc slíbila, že přezkoumá stížnosti na špatné zacházení s politickými vězni a zruší krizová opatření, která umožňovala "na základě bezpečnostní situace" zadržet osoby bez řádného procesu. Na mučení vězňů upozornili zadržení zahraniční novináři. Elektrošoky jsou přitom běžným nástrojem při výslechu.

Egypt, Tahrír, Husní Mubárak, Káhira, demonstrace

Aktivisté se ale stále obávají toho, že i když se prezident Mubárak nakonec vzdá své moci ve prospěch Sulajmána, bývalého šéfa tajných služeb, na věci se nic nezmění. "Sulajmánovi je těžké věřit vzhledem k jeho výsledkům v oblasti lidských práv (v době, kdy šéfoval rozvědce)," říká Hasíba Hadž Sahrávíová z mezinárodní organizace Amnesty International.