Nizozemský pravicový populista Geert Wilders v pondělí znovu stanul před soudem v procesu, v němž je obviněn z podněcování nenávisti vůči muslimům. Informovala o tom agentura DPA. Wilders soud označil za "politický proces". Chce jej však využít k šíření údajné pravdy o islámu a k obraně svobody názoru.

Soud s Wildersem nanovo začal v Amsterodamu s novými soudci zhruba tři měsíce po prvním procesu, jenž ztroskotal koncem října loňského roku. Tehdy odvolací soud uznal námitku obhajoby o podjatosti soudců a nařídil jejich výměnu poté, co Wildersův advokát Bram Moszkowicz obvinil předsedajícího soudce, že se pokoušel jednoho z expertů na islám při soukromém rozhovoru přesvědčit o správnosti obžaloby.

Wilders je kromě štvaní proti muslimům obviněn také z diskriminace a urážky. Islám totiž označil za "fašistickou ideologii" a jeho proroka Mohameda za "vraha a pedofila". Korán, posvátnou knihu muslimů, srovnal s knihou Můj boj (Mein Kampf) Adolfa Hitlera. Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) trvá na tom, že pouze říkal pravdu.

Wilders nizozemskou justici nařkl, že proti němu vede demonstrativní proces. Nyní se před amsterodamským okresním soudem koná "druhý díl politického procesu", vzkázal prostřednictvím Twitteru. Jde mu prý o "obranu svobody mínění pro nás všechny".

Znalci potvrdili výzvy k násilí v koránu

Wildersův právní zástupce vysvětlil, že Wildersova kritika islámu je obhajitelná právem na svobodné vyjádření názoru, a navíc prý má i podle názoru expertů oporu ve skutečnosti. Znalci prý konstatovali, že v koránu je víc výzev k nenávisti k Židům než v Hitlerově Mein Kampfu.

Kromě znalců koránu Wildersův právník požaduje, aby byl vyslechnut také islámský fundamentalista Mohammed Bouyeri, jenž v roce 2004 v Amsterodamu zavraždil režiséra a kritika islámu Thea van Gogha.

Předvolání Bouyeriho coby svědka soudci v prvním procesu s Wildersem odmítli. Vrah byl odsouzen k doživotnímu vězení. Během svého procesu nevyjádřil sebemenší lítost.

Wildersova politická strana v haagském parlamentu toleruje menšinovou vládu liberálů a křesťanských demokratů. Vládní strany však musely souhlasit s tím, že sníží přistěhovalectví muslimů a dalších cizinců z nezápadních zemi do Nizozemska o polovinu.

Související