Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí pochválil svého polského kolegu Bronislawa Komorowského za to, že se snaží vylepšit vztahy Polska s Ruskem.

Stalo se to během summitu takzvaného Výmarského trojúhelníku, kterého se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová. Nejdůležitější představitelé Polska, Německa a Francie se na zvláštní schůzce sešli po více než čtyřech letech.

Polský prezident by na příští setkání chtěl pozvat ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Komorowski se snaží zlepšit vztahy s Moskvou, jež během působení jeho předchůdce, konzervativce Lecha Kaczyńského, značně ochladly. Podle Sarkozyho je přístup jeho polského kolegy k Rusku "inteligentní a odvážný".

Spolupráce mezi Německem, Francií a Polskem se v rámci takzvaného Výmarského trojúhelníku datuje od roku 1991. Paříž a Berlín ji původně chtěly využít k podpoře snah Polska při začleňování do NATO a Evropské unie. Poslední summit Výmarského trojúhelníku se konal v prosinci 2006 po několikaměsíčním odkladu.

Schůzka se původně měla konat v létě, ale tehdejší polský prezident Kaczyński ji odřekl oficiálně ze zdravotních důvodů. Mluvilo se ale o tom, že ho ve skutečnosti urazil článek německého deníku Die Tageszeitung, jehož autor polského prezidenta označil za burana.

Výmarský trojúhelník na rozcestí

Komorowski lituje toho, že se setkání šéfů států a vlád zemí Výmarského trojúhelníku v posledních letech nekonala. "V minulosti nám výmarská spolupráce pomohla uskutečnit náš sen o návratu do Evropy, dnes bych chtěl, aby nám pomohla náležitě zvládnout výzvu, jaká před Polskem stojí tento rok: předsednictví v Evropské unii," napsal v pondělním vydání listu Gazeta Wyborcza. Varšava se do čela evropské sedmadvacítky postaví ve druhé polovině letošního roku.

Podle komentáře v polském týdeníku Polityka není jasné, k čemu má Výmarský trojúhelník po vstupu Polska do EU sloužit. "V situaci, kdy je Polsko rovnoprávným členem Unie, ho summity se dvěma nejsilnějšími členy najednou automaticky stavějí do pozice toho slabšího, jedině že jejich hlavním cílem je mít fotky s francouzským prezidentem a německou kancléřkou," píše Polityka.

Německo-francouzský publicista a politolog Alfred Grosser si myslí, že Výmarský trojúhelník rozdrtili už dříve bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a někdejší francouzský prezident Jacques Chirac. Důležitější než spolupráce s Polskem pro ně prý byly dobré vztahy s Ruskem. "Kdyby Výmarský trojúhelník fungoval, Polsko a Francie by společně protestovaly proti projektu plynovodu Nord Stream, který se vyhnul polskému území," řekl v internetovém vydání deníku Gazeta Wyborcza Grosser. Plynovodem Nord Stream, který povede po dně Baltského moře, poteče ruský plyn do Německa. Varšava proti stavbě protestovala.