Jedna belgická senátorka přišla s pozoruhodným nápadem, který by měl přispět ke zformování nového kabinetu. Shrnout by šel ve stručnosti takto: Dokud v zemi nevznikne nová vláda, nebude žádný sex! Může se to zdát bláznivé, avšak odráží to skutečnost, že Belgičané jsou už z neschopnosti místních politiků dohodnout se zoufalí.

Avšak Merleen Temmermanová, která je kromě senátorky i gynekoložkou, podotýká, že nejde o "nevyzkoušenou" akci. Podle ní se podobná "nátlaková operace" odehrála zhruba před dvěma lety v Keni. Tam se také formování nového kabinetu táhlo. "Každý už byl situací unaven. Ženy se tak držely výzvy typu ´sex až za vládu´. O měsíc později byla vláda na světě," podotkla autorka nezvyklé iniciativy v dnešním vydání listu Le Soir.

Belgie vládu nemá od loňských červnových voleb, přičemž se kvůli tomu postavila do nelichotivého čela evropských rekordmanů v povolebním sestavování kabinetu. Navíc se nezdá, že by se situace chýlila ke konci.

Výzva belgické senátorky není jediná, která v Belgii s více než 10,5 milionu obyvatel, vznikla. Známý herec Benoit Poelvoorde třeba vyzval k tomu, aby se Belgičané do zformování vlády neholili, přičemž jeho akce měla poměrně silnou odezvu v médiích.

"Vyzýváme tedy ženy, a to včetně těch od vyjednávačů, aby zahájily sexovou stávku. Doufáme, že to přispěje k urychlení věcí," podotkla Temmermanová.

Přijdou o sexuální potěšení Vlámové i Valoni?

Problém Belgie souvisí s tím, že jí tvoří dvě dost nesourodé jazykové skupiny. Na jedné straně jsou většinoví Vlámové (sever), jejichž region je bohatší a chce víc pravomocí, na straně druhé francouzsky hovořící Valoni obývající jih i většinu Bruselu.

Obě komunity mají vlastní politické strany, které se po volbách vzhledem k rozložení sil musejí dohodnout na nové vládě. Její zformování ale tentokrát souvisí s nutnými ústavními i dalšími reformami, které jdou ještě nad rámec tradičních ideologických sporů mezi pravicovými a levicovými seskupeními. Jednání o kompromisu od června zkrachovalo už několikrát.