Od čtvrtka minulého týdne došlo mezi jihosúdánskými a severosúdánskými vojáky k několika střetům. Krátce před oficiálním oznámením výsledů referenda za samostatnost jižního Súdánu zemřelo více než pět desítek lidí. A násilnosti stále pokračují.

Ve středu byl zavražděn ministr pro rozvoj venkova. Podle mluvčího jihosúdánské armády ministra v sídle úřadu zastřelil řidič, který na ministerstvu pracoval.

Zabil také člena ochranky u vstupu do úřadu. Pak prý zbraň obrátil proti sobě. Motiv útoku není dosud znám.

Ministr Jimmy Lemi byl podle tvrzení místních úřadů kdysi členem severosúdánské vládnoucí strany Národní kongres (NC). Před loňskými parlamentními a prezidentskými volbami však zběhl k jihosúdánské vládní straně.

Jak napsala agentura AFP, incident vrhá stín na euforii vyvolanou výsledkem lednového referenda. Podle oficiálních výsledků zveřejněných v pondělí se pro nezávislost křesťanského a animistického jihu na muslimském severu vyslovilo 98,83 procenta z téměř čtyř milionů hlasujících.

Násilnosti na území o velikosti Francie tak pokračují i po skončení občanské války jihu se severem, která si v průběhu téměř dvou desítek let vyžádala asi dva miliony životů.

Související