Republikánské vedení sněmovny zaznamenalo první velký neúspěch od loňských voleb. Americká Sněmovna reprezentantů totiž překvapivě nevyhověla žádosti vlády a neprodloužila platnost protiteroristického zákona.

Norma, která umožňuje sledovat občany a návštěvníky USA, neprošla o sedm hlasů.

Návrh odmítli podpořit jak demokraté, tak i konzervativní republikáni sdružení v hnutí Tea Party. Vedení sněmovny teď usiluje o opětovné hlasování a to co nejdříve.

Klíčová ustanovení kontroverzního zákona, který dává americkým bezpečnostní složkám rozsáhlé pravomoci pro sledování lidí a získávání informací, vyprší už na konci února.

Vláda chce normu prodloužit o další tři roky. Republikáni dokonce usilují o to, aby zákon kritizovaný ochránci lidských práv platil trvale.

Stejně jako vláda ale narazili na nečekanou opozici ve vlastní straně. Zákonodárcům podporujícím Tea Party se nelíbí zásahy zákona do soukromí. "Hnutí o problému hodně diskutovalo a většina má za to, že Kongres by měl učinit totéž: zahájit o zákonu debatu, než ho obnoví," uvedl zástupce jedné z buněk hnutí Tea Party Mark Meckler.

Pokud se v Kongresu nepodaří prodloužení zákona prosadit do konce února, vyprší tři jeho důležitá ustanovení. Jde například o přístup federálních vyšetřovatelů k osobním materiálům a záznamům podezřelého se souhlasem soudce. Další se týká odposlechů lidí podezřelých z terorismu. Poslední se pak vztahuje na sledování takzvaných osamělých vlků, tedy podezřelých z terorismu bez zjevných vazeb na nějakou skupinu.

Zákon vznikl za bývalého prezidenta George Bushe v reakci na útoky z 11. září a je znám také pod označením Patriot Act. Kongres již jej několikrát prodloužil.