Premiér Petr Nečas se v pátek večer sešel v Paříži s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, kde spolu probrali pakt konkurenceschopnosti pro EU. Česko s Francií shoduje až v 80 procentech opatření, která by měla vést ke zvýšení konkurenceschopnosti EU a také v tom, že by opatření z francouzsko-německého paktu konkurenceschopnosti měla být v Evropské unii zaváděna spíše prostřednictvím mezivládních dohod než pomocí mechanismů unie.

ČR má ohledně paktu pozitivní názor na celou řadu kroků, jako je důchodová reforma či rozumný vývoj mezd, aby neničily konkurenceschopnost ekonomiky. "Na druhou stranu otevřeně říkáme, že harmonizace přímých daní, například korporátní daně není pro nás na pořadu dne...pak je ale samozřejmě ta fundamentální otázka, zda tyto kroky mají být jakýmsi způsobem zaváděny z evropské úrovně, nebo, zda si je mají ve vlastním zájmu zavádět jednotlivé členské země. My se kloníme k tomu druhému", konstatoval premiér.

Německo a Francie minulý týden na summitu v Bruselu navrhly plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny. Obě země předložily návrh na přijetí "paktu konkurenceschopnosti", který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny. EU podle návrhu už podnikla kroky pro zachování finanční stability a na podporu návratu k růstu. Státy by ale měly jít ještě dál a zavázat se mimo jiné ke stabilitě veřejných financí a k zavedení měření investic do výzkumu a vzdělávání a měření cenové konkurenceschopnosti. Unijní státy by se také měly podle návrhu paktu snažit o vytvoření jednotné porovnávací základny pro podnikové daně.

Francie a ČR se podle Nečase shodují například právě v nutnosti vytvoření legislativních protidluhových brzd. ČR jako takový prvek chystá takzvanou finanční ústavu, připomněl premiér. Shoda panuje i v tom, aby důchodové systémy reagovaly na demografický vývoj či nad nutností vzájemného uznávání kvalifikací a diplomů.

S francouzským prezidentem v pátek předseda české vlády diskutoval také o jaderné energetice. "Obě země patří mezi země, které chtějí jakýmsi způsobem dosáhnout renesance jaderné energetiky v EU i jako významného prvku větší energetické bezpečnosti nejen členských zemí jako je Francie nebo ČR ale i Evropy jako celku," poznamenal český premiér.

Do Paříže jej doprovodila skupina podnikatelů, ve které nechyběl ani šéf energetického koncernu ČEZ Martin Roman. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi mnohamilionového tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a francouzská společnost Areva patří mezi trojici zájemců o tuto zakázku.