Tisíce mladých lidí v sobotu v ulicích hlavního města Jemenu požadovaly odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Podle agentury Reuters se demonstranti nechali inspirovat děním v Egyptě, jehož prezident po masových protestech v pátek odstoupil. Také v Alžírsku se konají mohutné demonstrace, které mají podpořit demokratické reformy v zemi.

Demonstranti se ráno sešli před budovou univerzity v Saná, odkud se vydali k egyptskému velvyslanectví. Podle Reuters se v ulicích shromáždilo asi 2000 lidí. "Po Mubarakovi je na řadě Alím," a "Lid chce pád režimu" skandovali demonstranti, z nichž velkou část tvořili studenti.

Agentura AP napsala, že autobusy přivážely na centrální náměstí Tahrír (Osvobození) členy vládnoucí strany vybavené vodou, potravinami a stany, aby zabránili demonstrantům se tu shromáždit. Stejnojmenné náměstí v Káhiře bylo v uplynulých více než dvou týdnech střediskem masových protivládních protestů.

Na jemenském Tahríru se sešlo asi 5000 členů bezpečnostních jednotek a sympatizantů vlády, kteří se protestnímu pochodu postavili do cesty. Obě skupiny se do sebe pustily pěstmi a obušky a také po sobě házely boty. Svědci uvedli, že dva lidé byli lehce zraněni.

Protesty také v Alžírsku

Den po odstoupení egyptského prezidenta Mubáraka se v Alžírsku konají demonstrace, které mají podpořit demokratické reformy v zemi. Protestní pochod pořádá Národní koordinace pro změnu a demokracii (CNCD), v níž jsou seskupeny politické strany, zástupci občanské společnosti a autonomní odbory.

Policie ale jejich protestu za použití násilí zabránila a zatkla asi 400 účastníků pochodu. Mezi zadrženými bylo podle agentury AP i několik zahraničních novinářů.


Protesty jsou v Alžírsku zakázané od roku 1992, kdy byl vyhlášen výjimečný stav. Na demonstraci pořádanou Národní koordinací pro změnu a demokracii (CNCD), v níž jsou seskupeny politické strany, zástupci občanské společnosti a autonomní odbory, přesto podle organizátorů do centra Alžíru směřovalo asi 10.000 lidí.

Policie kvůli dnešní akci připravila bezprecedentní bezpečnostní opatření. Na čtyřkilometrové trase z náměstí 1. května na náměstí Mučedníků, kudy chtěli demonstranti projít, bylo rozmístěno 30.000 policistů a množství obrněných vozů. Řada ulic byla zablokována a přerušen byl i železniční provoz.

"Vláda bohužel rozmístila značné síly, aby pokojnému průvodu zabránily. To není dobré pro pověst Alžírska," prohlásil podle agentury Reuters Mustafa Buačiči, vůdce Ligy pro lidská práva, která demonstraci pomáhala organizovat. Protestu se podle agentury AFP zúčastnil také jeden z šéfů fundamentalistické Islámské fronty spásy (FIS) Alí Belhadž.

Ohňostroje, tanec i zpěv v Káhiře. Egypťané celou noc slavili pád Mubáraka - čtěte ZDE

Několik stovek demonstrantů, kterým se podařilo proniknout na náměstí 1. května, skandovalo slogany proti "policejnímu státu" a prezidentu Abdalu Azízi Buteflikovi, který zemi vládne od roku 1999. Pak je policisté rozehnali. Podle jednoho z pořadatelů protestu policie zatkla 1000 demonstrantů, ministerstvo vnitra ale informovalo jen o 14 zatčených, kteří byli údajně opět propuštěni.

Proti demonstrantům vystoupily i skupinky mladých stoupenců prezidenta Butefliky s výkřiky "Buteflika není Mubarak," v narážce na bývalého egyptského prezidenta, který v pátek po 18 dnech masových protestů rezignoval.

Pochod oznámila CNCD v den svého založení, 21. ledna. Předtím Alžírsko zasáhly krvavé nepokoje a protesty proti drahotě, při nichž zahynulo pět lidí.

Masovější nepokoje v Alžírsku by podle odborníků mohly mít nepříznivý vliv i na světovou ekonomiku, protože tato severoafrická země patří mezi významné vývozce ropy a zemního plynu. Experti ale rozšíření protestů nepovažují za pravděpodobné.

Související