V hlavním městě Jemenu Saná se policie opět střetla s tisícovkami demonstrantů, kteří požadovali odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a chtěli se přiblížit k jeho paláci. Podle opozice řada protestujících utrpěla zranění, dočasně zatčeno bylo asi deset demonstrantů a několik novinářů. Napsala to agentura DPA.

"Jemenský lid chce pád režimu" a "jemenská revoluce po egyptské revoluci" skandovali protestující ve zjevné narážce na dění v Egyptě, kde po 18 dnech masových protestů v pátek odstoupil prezident Husní Mubarak.

V Jemenu násilné střety pokračovaly již třetí den v řadě. V sobotu do ulic Saná vyšly k protestu tisíce převážně mladých lidí, které ale zastavila policie.

Prezident Sálih prohlásil, že kvůli současné situaci odkládá svoji návštěvu Washingtonu, která se měla uskutečnit ještě v únoru. Koalice opozičních stran zase oznámila, že přistoupila na prezidentovu nabídku k jednání o politických reformách.

Sálih, který zemi vládne již 32 let, byl v posledních týdnech pod tlakem demonstrantů donucen k několika ústupkům. Slíbil například, že v roce 2013 již nebude znovu kandidovat a že nepředá moc svému synovi.

Související