Ruské území ochromí mráz, varuje ministerstvo pro mimořádné situace obyvatele evropské části země. Mají se prý připravit na příliv arktického vzduchu, který stlačí sloupce teploměrů ke třicítce pod nulou.

Na Sibiři je už nyní teplota dokonce dvakrát nižší. Mrazivé teploty už zasáhly i severní Evropu a o víkendu se očekávají také v České republice.

Během příštího týdne má být v centrální části Ruska teplota o deset až dvanáct stupňů nižší, než je v polovině února obvyklé.

Ministerstvo varovalo před možností požárů od přímotopů, před kolapsem v zásobování elektřinou a před problémy v dopravním systému. Naléhavě vyzvalo obyvatelstvo, aby se náležitou ochranou vyvarovalo omrzlin, podchlazení a dalších zdravotních komplikací.

Nízké teploty v noci na úterek naměřili meteorologové ve Finsku. Helsinský meteorologický institut hlásil teploty až 39 pod nulou v severním Laponsku, což je nový teplotní rekord pro tento rok. V jižním Estonsku a severním Lotyšsku dnes meteorologové naměřili 31 stupňů pod nulou, rovněž nejnižší místní teplotu letošní zimy.

V Rusku jsou podle moskevského rozhlasu v těchto dnech nejnižší teploty v jakutské obci Ojmjakon, která je dlouhodobě považována za nejstudenější místo Ruské federace. Teploty se tam v těchto dnech pohybují kolem šedesáti stupňů pod nulou.

Finští meteorologové předpovídají, že naměřený rekord bude již brzy překonán. Na konci týdne očekávají další ochlazení. Podle Českého hydrometeorologického ústavu zasáhnou mrazy i Českou republiku. Teploty klesající pod bod mrazu se očekávají o víkendu.

Související