Bosenská Republika srbská získala svůj vlastní mezinárodní poštovní kód. A mezi politiky v Sarajevu to vyvolalo velké znepokojení: Neskrývají obavy, že by tento krok mohl vést k rozpadu Bosny a Hercegoviny.

Bosenští Srbové takové námitky odmítají a podle zpravodajského serveru BalkanInsight.com tvrdí, že je to pouze technická záležitost ke zvýšení výkonnosti poštovních služeb.

Vlastní kód umožnila Republice srbské používat Světová poštovní unie (UPU), což kritizoval mimo jiné poslanec Strany demokratické akce Šemsudin Mehmedović. Připomněl, že samostatný kód získala také bosenskochorvatská Hrvatska pošta se sídlem v Mostaru.

Je to pokus o rozbití státu, hrozí poslanec

"Udělení třech mezinárodních kódů třem (poštovním) operátorům v Bosně a Hercegovině není nic jiného, než pokus o kroky, které mohou vést k rozbití tohoto státu," prohlásil Mehmedović.

Vedle bosenskosrbského a bosenskochorvatského operátora v zemi funguje BH Pošta. Tento podnik se sídlem v Sarajevu v prohlášení uvedl, že podle obecných pravidel má jeden stát jeden mezinárodní poštovní kód. Toto pravidlo podle BH Pošty přijala sama UPU. Bosenské ministerstvo dopravy záležitost nekomentovalo.

Ředitelka bosenskosrbské pošty Jasminka Krivokučová veškeré obavy vyvrací. Novinka podle ní urychlí doručování zahraničních zásilek obyvatelům Republiky srbské. Nově se prý k adresátovi dostane do tří dnů, do nynějška nejdříve putovala do Sarajeva a až poté do bosenskosrbské metropole Banja Luky. To trvalo více než týden.

Zákon s tím počítal už pět let

Krivokučová dodala, že trojice bosenských poštovních operátorů má stejný status a že se získáním tří odlišných kódů počítá zákon o poštovních službách z roku 2005.

Od konce války z let 1992-1995 je Bosna rozdělena na dvě části: na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS), které mají široké pravomoci a vlastní instituce. Spory o kompetence a složité administrativní dělení země znesnadňují zavádění reforem, jak požaduje Evropská unie, a ochromují práci centrální vlády.

Související