Poklidná voda, tisíce vápencových útvarů vystupujících z moře a desítky lodí s typicky napnutou plachtou tiše se pohupující na hladině.

Kvůli takřka filmové scenérii vietnamskou zátoku Ha Long každý rok navštěvují davy turistů z celého světa.

"Vietnam loni navštívilo také zhruba 4500 českých turistů," podotýká k zájmu o zemi viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. A většina z nich se prý do zátoky skutečně podívá.

Čtvrteční výlet dvacetičlenné skupiny ale skončil neštěstím. Jedna z větších dřevěných lodí se po natržení boku náhle potopila ještě v době, kdy turisté spali.

"Členové posádky se snažili zastavit vodu proudící dovnitř a informovat pasažéry, kteří spali. Voda ale loď zaplavila příliš rychle," řekl Vu Van Thin, hlavní představitel provincie Quang Ninh. "Všech dvanáct lidí, kteří zahynuli, v té chvíli bylo ve svých kajutách," dodal Vu Van Thin.

Mezi zahraničními turisty, kteří při neštěstí zemřeli, byl dvě Američanky a Rusky, Brit, Japonec, Francouzska, dvě Švédky a Švýcar. Zemřel také jeden člen posádky, píše vietnamský server vovnews.vn.

Zátoka Ha Long vzdálená jen okolo 160 kilometrů západně od metropole Hanoj je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Na vietnamském území patří mezi top výletní destinace vůbec. Od roku 1994 je navíc zapsána na Seznam světového děditství UNESCO.

Jak k tomu dodává Okamura, popularita Vietnamu stoupá mezi českými turisty natolik, že v březnu tam z Česka odletí tři historicky první přímé charterové lety.

Související