Minulý rok v létě francouzský prezident vyhlásil veřejný boj s ilegálním přistěhovalectvím. Nelegální osady jsou jen líhní kriminality a prostituce, prohlašoval tehdy. A vysloužil si za to kritiku od organizací hájící lidská práva i od předních evropských představitelů.

Když nechal zbourat první romské kempy, jejich "obyvatel" se zastávali jak evropští politici, tak i členové Sarkozyho vlády. Od té doby bylo posláno zpět do svých domovských zemí na 3700 Romů.

Jak k tomu po půl roce říká francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux, Francie bude v této politice i nadále pokračovat.

Vláda Nicolase Sarkozyho je přesvědčena, že jedná v mezích zákona, jak píše agentura AFP. Snižuje tím prý kriminalitu, která je spojena s nelegálním přistěhovalectvím Romů především z Rumunska a Bulharska, ale i dalších zemí.

Ministr připustil, že vše není ohledně romských přistěhovalců vyřešeno, navíc že občas tvoří nové nelegální romské tábory. "Situaci takového rozsahu nelze vyřešit za šest měsíců. My se ale nevzdáváme a jednáme," zdůraznil šéf místní bezpečnosti.

"Pokaždé, když je nahlášen nový tábor, jsou před jeho evakuací uplatněny sanitární, právní a bezpečnostní kroky... Naše země nesmí připustit existenci podobných skutečně nouzových kolonií. Některé z těchto táborů jsou zdravotně zcela závadné," řekl Hortefeux v rozhovoru pro deník Le Parisien.

Sdružení, která s Romy spolupracují, však tvrdí, že počet Romů ve Francii, odhadovaný až na 15 tisíc, se v posledních letech nemění. "Romové odcházejí, ale vracejí se. Systém je scestný... Vrací se, aby našli práci nebo proto, že někteří členové jejich rodin zůstali na francouzském území," uvedl představitel organizace La voix des Roms (Hlas Romů).