Na první pohled vypadá tenhle kolibřík docela nevinně. Bližší pohled ale zaujme víc rozvědku než ornitologa. Nejde totiž o tažného ptáka, ale o nejnovější špionážní nástroj.

Pentagonem placená společnost AeroVironment představila svého nano kolibříka - miniaturní špionážní letadélko, jež zdobí ptačí mimikry. Stejně jako předloha z zvířecí říše dokáže manévrovat křídly, o pohon se ale stará nepatrný elektromotor. Hlavní trumf ovšem leží pod zobáčkem.

Tam má umělý kolibřík na dálkové ovládání zabudovanou kameru, čímž se stává výborným špionážním prostředkem. Umí pořizovat fotografie i video záznam.

Podle deníku LA Times trval vývoj kolibříka pět let a přišel na čtyři miliony dolarů. Ve vzduchu dokáže umně balancovat ve větru do síly 8km/h a není problém ho vmanévrovat do okna či do dveří. V technické specifikaci firma uvádí rozpětí křídel 16,5cm, váhu 18 gramů, rychlost okolo 20km/h a zbarvení podle čeledi.

Americká armáda počítá s využitím kolibříka do špionážních misí. List LA Times dokonce cituje armádní experty, kteří doufají, že časem by měl jejich kolibřík "umět sedět" i na telefonních drátech.

"Miniaturizace konečně začíná být zajímavá. Tyto špionážní ptáčky můžete poslat prakticky kamkoli a sledovaná osoba ani nebude vědět, že ji pozorujete," prohlásil Peter W. Singer, autor knížky Wired for War.

Pentagon je z posledního špionážního výstřelku nadšený. "Úspěch našeho vývojářského programu dláždí cestu pro nové generace bezpilotních letounů o velikosti malých ptáků," řekl při představení kolibříka Todd Hylton, manažer oddělení vývoje Pentagonu.

Jak umí létat a natáčet kolibřík-špion se podívejte zde

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru