Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov vidí v nynější revoltě arabského světa proti autoritářským režimům obdobu své "perestrojky", která před dvěma desetiletími vedla ke zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě. Uvedl to v pondělí v Moskvě.

"To, co se děje, nikdo nenachystal. Odehrává se proces, podobně jako tomu bývalo u nás po roce 1989, kdy lidé vyšli do ulic... Totéž se teď odehrává na Blízkém východě. Svět se mění," řekl v pondělí Gorbačov novinářům.

V paralele k dlouhověkým arabským vládcům typu egyptského prezidenta Husního Mubáraka připomněl i případy východoněmeckého a bulharského vůdce Ericha Honeckera a Todora Živkov, kteří veškeré změny tak dlouho odmítali, až je smetla lidová revolta, které sovětské vedení ponechalo volný průběh. Podobně i teď v pozadí událostí v severní Africe a na Blízkém východě vidí především touhu lidí po svobodě.

"Putinovo Jednotné Rusko? Nejhorší rysy komunismu"

Gorbačov je nespokojen i s poměry v dnešním Rusku, kterému sice dal svobodu, ale země zatím ušla jen "půl cesty" k demokracii. Má sice parlament a soudy, ale neefektivní, a mocenský monopol vládnoucí strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina mu připomíná nejhorší rysy komunismu.

Nelíbí se mu ani Putinovy výroky, že před volbami v roce 2012 s prezidentem Dmitrijem Medveděvem vyberou příštího prezidenta. "To není Putinova věc, rozhodnout by měli lidé, kteří budou volit. Cožpak jiní ani nesmějí kandidovat? Myslím, že je to stejná nafoukanost, která zahubila i mne," poznamenal.

Připomněl, jak svého času bezstarostně odletěl na dovolenou, protože se domníval, že všechny pokusy o svržení odvrátil a že má dohody o novém uspořádání Sovětského svazu, o protikrizovém plánu a o reformě vládnoucí strany v kapse. Situace však využili jeho odpůrci k pokusu o komunistický puč, po kterém ztratil moc, a tak se s odstupem doby domnívá, že místo dovolené měl raději utratit miliardy za dovoz zboží na prázdné pulty. A v narážce na dvě Putinova období v Kremlu dodal, že prezident by měl zastávat nejvýše dva mandáty.

Gorbačov v pondělí před dav novinářů předstoupil před blížícími se osmdesátinami, které oslaví v rodinném kruhu počátkem března v Moskvě a pak 30. března v Londýně. Na oslavy pozval i "nejvyšší náčelníky", ale je už jejich věcí, zda pozvání využijí.

"Se životem jsem spokojen. I když jsem svého času napsal, že reformátoři nebývají šťastní, měl jsem šťastný osud," poznamenal. "Fyzické síly ztrácím, ale duch vítězí," dodal.

Gorbačov si svými reformami, které ve svém důsledku vedly k zániku Sovětského svazu, vysloužil renomé hlavně na Západě, zatímco v Rusku mu mnozí lidé neodpustili zánik supervelmoci a i pokus omezit nadměrné holdování alkoholu.