Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice zasáhlo dnes město Christchurch na Novém Zélandu. Podle premiéra Johna Keye si vyžádalo nejméně 65 lidských životů a počet obětí patrně půjde do stovek.

Zřítilo se totiž množství budov, v jejichž troskách záchranáři pátrají po zavalených lidech. Sesunuté zdivo zablokovalo ulice.

Americká geologická služba (USGS) lokalizovala ohnisko zemětřesení ve čtyřkilometrové hloubce asi pět kilometrů jihozápadně od města.

Zřítila se část kostela, symbolu města

Policie evakuuje obyvatele i zaměstnance z budov v centru města, jelikož budovy tam byly částečně poškozeny už při loňském zářijovém zemětřesení. Podle sdělení místního rozhlasu se zřítila část katedrály, symbolu města.

Otřes poškodil pozemní komunikace a vyvolal také několik požárů. Mnohé domy mají vážné trhliny ve zdivu.

Starosta Bob Parker vyhlásil ve městě výjimečný stav a nařídil evakuaci lidí z centra města. V ulicích už byli rozmístěni vojáci, jejichž úkolem je pomáhat obyvatelům, respektive střežit oblast.

Mezi mrtvými jsou i cestující ze dvou autobusů, na něž dopadly trosky budov z velké výšky. Pod zříceným zdivem se ocitlo mnoho automobilů.

Přerušeny jsou dodávky vody i elektřiny, přerušeno je telefonní spojení. Mimo provoz je letiště.

Uprostřed dne

Od loňského 4. září, kdy druhé největší město souostroví Christchurch postihlo ničivé zemětřesení o síle 7,1 stupně, zažilo toto město na Jižním ostrově stovky následných otřesů. Utrpělo rozsáhlé škody, ale tehdy bylo zraněno jen několik málo lidí, jelikož přírodní živel udeřil v ranních hodinách, kdy bylo na ulicích jen minimum lidí.

Nyní ale zemětřesení postihlo město v době oběda a v ulicích, obchodech či restauracích se pohybovalo velké množství obyvatel.

Zemětřesení jsou na Novém Zélandě častá, protože tu na sebe narážejí dvě velké zemské desky. Seizmologové v této ostrovní zemi zaznamenají až 15.000 zemětřesení ročně, ale nanejvýš 150 jich člověk vnímá a dvě desítky dosahují pětistupňové hodnoty.

Související