Rozeslání pozvánek na svatbu prince Williama a Kate Middletonové vyvolalo v Británii vlnu spekulací o tom, kdo se na královskou událost roku do katedrály ve Westminsterském opatství dostane a kdo ne.

Královské zdroje trvají na tom, že mezi 1900 hosty nebude mnoho celebrit, většinu naopak budou tvořit přátelé a příbuzní. Britské listy ale nepochybují o pozvání pro fotbalistu Davida Beckhama a jeho manželku Victorii. Hovoří se také o Eltonu Johnovi, který se přátelil s Williamovou matkou, princeznou Dianou.

Na 200 pozvánek zbylo na britské politiky a zahraniční diplomaty v Londýně. Vedle řady poslanců přijde na svatbu mezi jinými premiér David Cameron, jeho zástupce Nick Clegg i šéf labouristické opozice Ed Miliband. Mezi pozvanými diplomaty bude český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský.

Pokud jde o zahraniční politiky, pozvánky se týkají jen zemí britského Společenství. Nicméně manželka amerického prezidenta Michelle Obamová dala opakovaně najevo, že kdyby byla pozvána, tak přijede. Do Británie na každý pád dorazí o měsíc později na oficiální návštěvu se svým mužem.

Určité pochyby vyvolávají pozvánky blízkovýchodním monarchům vzhledem k rozsáhlým protestům, které celou oblast postihly. Podle The Daily Telegraph jsou pozváni králové Jordánska i Saúdské Arábie, stejně jako sultán Bruneje. Bahrajnský král dostal před pár týdny předběžnou pozvánku, ale mezitím v zemi vypukly nepokoje.

Ze zahraničí bude pozváno 40 členů královských rodin. Britské listy neopomněly zaznamenat, že 50 pozvanými členy britské královské rodiny nebude skandály pronásledovaná Sarah Fergusonová - na rozdíl od jejích dcer a Williamových sestřenic, princezen Beatrice a Eugenie.

Večírek pro přátele bez pozvánek

Vzhledem k tomu, že bude pozváno na 80 lidí spojených s princovou charitativní činností, měli by být na svatbě i vojáci zranění v Iráku a Afghánistánu. William je totiž - stejně jako byla jeho matka - patronem nemocnice Royal Marsden. Angažuje se také v organizaci Centrepoint pomáhající bezdomovcům.

Podle královských zdrojů byli kromě 30 zástupců ozbrojených sil pozváni také princovi kolegové, s nimž se setkal během vojenské služby, nebo se kterými nyní slouží ve Walesu jako pilot vrtulníku záchranné služby.

Podle listu The Times rodina Kate Middletonové pronajala na celý svatební víkend hotel Goring ve čtvrti Belgravia poblíž Buckinghamského paláce. Zde by měl být večírek pro přátele, na které se nedostalo pozvání na recepce do Buckinghamského paláce a Kate Middletonová zde má strávit poslední noc před svatbou.

Šaty jako záhada

List tvrdí, že mezi hotelem a chodníkem bude postaven stan, jímž Kate projde z hotelu do auta, které ji odveze do katedrály ve Westminsteru.

Její svatební šaty mají být totiž poprvé předvedeny na veřejnosti, až když vystoupí v 11 hodin dopoledne z auta před katedrálou. V tu chvíli také princovo tiskové oddělení o svatebních šatech zveřejní podrobnosti.

Již nyní se však ví, že Middletonovou neoblékne Vivienne Westwoodová, která navíc dala najevo, že budoucí princezna ještě nemá dostatečně vyvinutý vlastní styl. "Určitě svatební šaty nebudou ode mě, to bych o tom musela slyšet," řekla při přehlídce své kolekce na Londýnském týdnu módy.

"Ráda bych oblékala Kate Middletonovou, ale budu muset počkat, až si trochu najde svůj styl," řekla slavná návrhářka.

William a Kate dorazí na svatbu do Westminsteru auty, zpátky do Buckinghamského paláce pojedou v kočárech. Poté, co vystoupí s dalšími členy královské rodiny na balkón paláce a pozdraví davy, půjdou na recepci, kterou pořádá královna a kde bude 600 hostů. Večer bude rovněž v Buckighamském paláci večeře a recepce s hudbou, kterou pořádá Williamův otec, princ Charles. Na večer je pozván užší okruh 300 lidí

Jen o něco menší zájem se soustředí na autora nevěstiny svatební róby, kterou by svět měl uvidět až v den svatby. Po tomto víkendu je jasné jen to, že šaty neušije jedna z nejslavnějších britských návrhářek Vivienne Westwoodová.

Související