Rusko na modernizaci své armády vydá do roku 2020 v přepočtu skoro 11,6 bilionu korun a počítá kromě jiného s výstavbou osmi jaderných ponorek, s nákupem více než 600 letounů a tisícovky vrtulníků. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany.

Podle prvního náměstka ruského ministra obrany Vladimira Popovkina, jehož citují ruské agentury, budou hlavní prioritou programu jaderné strategické síly, které budou zahrnovat především osm strategických jaderných ponorek vybavených raketami Bulava. Při loňských zkouškách těchto mezikontinentálních raket s doletem 8000 kilometrů došlo hned k několika nezdarům.

Kromě jaderných zbraní, na něž bude věnováno asi deset procent výdajů programu, "koupíme do roku 2020 přes 600 letounů a přes 1000 vrtulníků," jakož i 100 bojových lodí a 56 systémů raket země-vzduch S-400, dodal Popovkin.

O přezbrojení armády ve velkém stylu začal Kreml poprvé veřejně hovořit loni v prosinci. Má jít o zásadní reformu ruské armády, která má hlavně nahradit výzbroj a zařízení ještě z dob Sovětského svazu.

Nová zbrojní zařízení prý většinou zajistí ruské podniky. Rusko údajně nemá "žádný zájem kupovat vojenská zařízení v zahraničí" s výjimkou těch, která samo nevyrábí, uvedl Popovkin.

Podle něj se to týká hlavně bezpilotních letounů, velkých válečných lodí, zvláště letadlových, a také pušek pro elitní vojenské jednotky. Bezpilotní letouny má Rusko získat v Izraeli a pokud jde o válečné lodě, už podepsalo dohodu s Francií o výstavbě a dodávkách válečných lodí tipu Mistral pro ruské námořnictvo. Dvě z nich mají být vyrobeny ve francouzských loděnicích a dvě pak společně v Rusku.

Související