Stále více velkých finančních institucí sází na budoucnost sociálních sítí. Jednou z nich je i přední americká banka J. P. Morgan, která založila fond umožňující klientům investovat do společností Facebook a Twitter. Fond s názvem The Digital Grow by měl podle informací agentury Bloomberg disponovat kapitálem ve výši 1,2 miliardy dolarů (21,4 miliardy korun). Zhruba 200 milionů dolarů z této částky by přitom mělo být investováno do Twitteru, zbytek pak pravděpodobně připadne Facebooku.

Podle listu The Wall Street Journal, který o fondu informoval jako první, do něj mají proudit peníze od bohatých soukromých investorů, kteří budou mít zájem o koupi podílu ve zmíněných sociálních sítích.

Sama banka přitom podle amerického listu zatím neplánuje investovat do sociálních sítí vlastní finanční prostředky. Proto se zatím ani nehovoří o tom, že by si J. P. Morgan pořídila ve Facebooku či Twitteru svůj vlastní podíl.

J. P. Morgan není první finanční institucí, jež chce přilákat pozornost svých klientů k investicím do sociálních sítí. Podobnou cestou se letos v lednu vydaly přední americká investiční banka Goldman Sachs a ruská investiční společnost Digital Sky Technologies. Ty nabídly svým klientům možnost investovat do Facebooku a zároveň v něm získaly také svůj podíl.

Především banka Goldman Sachs se v souvislosti s tímto krokem dostala do pozornosti médií i bankovních regulátorů.

Goldman Sachs investovala do Facebooku 400 milionů dolarů a získala v něm podíl 0,8 procenta. Další miliardu a půl pak do sociální sítě investovali její klienti prostřednictvím hedgeového fondu, jejž banka spravuje.

Banka ovšem neměřila stejným metrem. Zatímco soukromí investoři, kteří si koupili podíl ve Facebooku prostřednictvím fondu, se jej budou moci zbavit pouze za "určitých okolností", banka může svůj podíl kdykoliv prodat.

Americký peněžní ústav se nicméně spoléhal na to, že soukromí investoři se rozhodnou vložit své peníze do Facebooku i navzdory uvedenému rizikou.

Analytici se shodují, že je sociální síť Facebook pro investory velkým lákadlem, protože její hodnota i odhadované tržby rychle rostou. Pro představu: cena Facebooku, jehož služby podle aktuálních studií využívá 57 procent všech uživatelů internetu, se za posledních pět let zvýšila z 26,4 miliardy dolarů na současných 50 miliard dolarů (zhruba 893 miliard korun).

Úspěch celosvětové sociální sítě se postaral o to, že se z jejích zakladatelů stali během pár let miliardáři. Šéf a spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, jenž drží ve společnosti 24procentní podíl, nashromáždil vzhledem k aktuální hodnotě Facebooku majetek ve výši zhruba 12 miliard dolarů.

Ačkoliv sociální síti přibývají investoři a generuje stále větší zisky, není Facebook stále povinen zveřejňovat údaje o svém hospodaření. Jeho akcie se totiž prozatím neobchodují na burze. Tam by musel vstoupit, kdyby měl více než 500 akcionářů. Fondy, které drží podíly ve Facebooku, sice sdružují velký počet investorů, zákon je však vnímá jako jednotlivé subjekty.


Peníze se jenom hrnou.
Banky a fondy lákají od začátku roku soukromé investory na sociální síť Facebook Marka Zuckerberga.
Foto: Bloomberg