Libyjská opozice už získala kontrolu i nad třetím největším městem země Misurátou, kterou podle nedělní zprávy televize Al-Džazíra opustily vládní jednotky a milice. Podle opozice už je tak "osvobozen" celý východ Libye.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se navzdory tomu nevzdává a setrvává zabarikádován v tripolské čtvrti Báb al-Azízíja. Napsal to v neděli panarabský list Aš-Šark al-Avsat, podle něhož jednotky a milice loajální režimu kontrolují už jen stěží polovinu milionové metropole.

Rebelové se postupně přibližují k hlavnímu městu Tripolis. Obsadili už i město Zawiya, které leží 50 kilometrů od Tripolisu, informoval server BBC. Stovky lidí protestujících proti režimu se shromáždily v centru města.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) se v reakci na dění v Libyi sešla a v noci na neděli jednomyslně schválila sankce proti vedoucím představitelům Libye. Zmrazila majetek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a osob z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat. Uvalila také embargo na dovoz zbraní do země a vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil násilnosti vůči libyjským protivládním demonstrantům.

Černá listina osob, které nesmí vycestovat

Na "černé listině" osob, jimž je zakázán vstup do jiných států, je zapsáno 16 jmen. Kromě členů Kaddáfího rodiny jsou to také vysocí činitelé libyjských bezpečnostních sil a ministr obrany, upřesnila agentura RIA Novosti.

Mezinárodní trestní soud může soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Představitelé Rady bezpečnosti se domnívají, že Kaddáfí se zločinů proti lidskosti dopustil tím, že nařídil útoky na vlastní obyvatelstvo.

Podle rady uvalení sankcí znamená "odsouzení hrubého a systematického porušování lidských práv, včetně represí vůči mírumilovným demonstrantům". Všichni představitelé rady také vyjádřili znepokojení nad zabíjením civilistů.

Morální podpora lidu

Rovněž podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna jsou činy libyjské vlády nepřijatelné. Generální tajemník zdůraznil, že uvalení sankcí posílá do světa zprávu, že "hrubé porušování lidských práv nebude tolerováno".

Zástupce libyjského velvyslance při OSN Ibrahím Dabbáší, který se tento týden od Kaddáfího distancoval, rozhodnutí Rady bezpečnosti uvítal. Uvalení sankcí na libyjského vůdce a jeho možné stíhání Mezinárodním trestním soudem podle Dabbášího bude znamenat "morální podporu našemu lidu". "Pomůže ukončit fašistický režim, který se v Tripolisu stále drží," dodal libyjský diplomat.

"Nepřijatelné" použití síly proti civilistům v Libyi odsoudilo Rusko. Postoj Moskvy vyjádřil ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu se svým libyjským protějškem Músou Kúsou, sdělilo v neděli ruské ministerstvo zahraničí.

OSN vojensky nezasáhne

Podle agentury AP Rada bezpečnosti zatím neplánuje další opatření vůči Libyi. Neuvažuje se ani o vyhlášení bezletové zóny nad severoafrickou zemí, ani o vyslání mezinárodních jednotek OSN do Libye. Jakoukoli vojenskou intervenci v zemi vyloučila i Severoatlantická aliance.

Jednostranné sankce uvalily už v pátek na Libyi kvůli represím tamního režimu vůči lidovému povstání Spojené státy. Sankce jsou namířeny proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu, chránit mají naopak jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu.

Kaddáfí ztrácí kontrolu nad Libyí

Na balíku sankcí proti libyjskému režimu se v pátek v zásadě shodly i členské země Evropské unie. Formální rozhodnutí o jejich zavedení s cílem vyvinout co nejsilnější tlak na zastavení násilí v této severoafrické zemi by mělo padnout počátkem nadcházejícího týdne.

Střety mezi odpůrci režimu a Kaddáfího jednotkami pokračovaly i v neděli. Libyjský předák ale pozvolna ztrácí vliv nad zemí a jeho jednotky kontrolují jen několik větších měst.

Pokračuje exodus cizinců před násilnostmi a chaosem. Podle nedělní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo do sousedních zemí za minulý týden bezmála 100.000 osob, zejména zahraničních dělníků. Velký počet jich tvořili Egypťané, jichž jen za sobotu prošlo hraničním přechodem s Tuniskem na 10.000.

Související