Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Protesty a demonstrace nadále otřásají arabskými zeměmi. Jejich důsledky navíc dosáhly až do Evropy, když v neděli v podvečer odstoupila z funkce francouzská ministryně zahraničí Michele Alliot-Marie, kterou veřejnost kritizovala za příliš těsné kontakty se svrženým tuniským prezidentem bin Alím.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy večer oznámil, že Alliotovou-Marieovou v čele diplomacie nahradil expremiérem a současným ministrem obrany Alainem Juppém.

V tuniské metropoli Tunisu v neděli vypukly nové násilnosti. Premiér Muhammad Ghannúší pod náporem požadavků demonstrantů rezignoval.

"Moje rezignace poskytne lepší ovzduší pro vstup do nové éry," prohlásil dnes Ghannúší a dodal, že chce předejít dalším obětem politických nepokojů v Tunisku. Potvrdil přitom, že platí slib vlády uskutečnit prezidentské volby do 15. července.

Tuniská policie podle agentury AFP proti rabujícímu davu použila slzotvorné granáty a střílela do vzduchu. Dav protestujících vykřikoval hesla proti prozatímní vládě a snažil se pochodovat směrem k budově ministerstva vnitra. Tři lidé během demonstrací zemřeli.

Omán, Bahrajn, Jemen. A znovu i Egypt

Policejní stanice a vládní budova začaly hořet během nedělních protivládních protestů v ománském městě Sohar, informovala BBC. Dva lidé v důsledku násilností zemřeli, informovala agentura Reuters. Ománský sultán vyměnil v neděli část ministrů své vlády. Podle agentury AP vládce doufá, že se mu tím podaří uklidnit nynější politické protesty, které jinak tuto zemi na jihu Arabského poloostrova zasahují jen vzácně.

Opoziční strany v Jemenu oznámily, že se spojí s mladými rebely, aby společně svrhly tamějšího prezidenta Aliho Abdullaha Saleha. V bahrajnské metropoli Manama demonstranti zablokovali několik částí hlavního města.

Na jihu Egypta rebelové zapálili tři vládní budovy na protest proti zkorumpovaným úředníkům, citovala svědky agentura Reuters.

Související