Pákistánský ministr pro náboženské menšiny, křesťan Šáhbáz Bhattí, byl v Islámábádu zabit při útoku skupiny ozbrojenců. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nemocnici, kam byl ministr v kritickém stavu převezen.

Bhattí, jenž vyzýval ke změně přísného pákistánského zákona o rouhání, který umožňuje stíhat znevažování islámu či proroka Muhammeda, v minulosti čelil výhrůžkám islamistů.

Neznámí ozbrojenci podle pákistánské policie na Bhattího začali střílet během jeho cesty do práce na předměstí hlavního města Islámábádu. Bhattí byl jediným křesťanem v jinak muslimské pákistánské vládě.

Zákon proti rouhání je v Pákistánu sledovaným a všeobecně přetřásaným tématem od listopadu loňského roku, kdy soud na jeho základě vůbec poprvé odsoudil k trestu smrti křesťanku, matku pěti dětí.

Začátkem ledna zastřelil guvernéra nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb Salmána Tasíra jeden z jeho vlastních bodyguardů. Guvernér patřil mezi jednoznačné odpůrce zákona o rouhání a žádal pro pětačtyřicetiletou odsouzenou křesťanku prezidentskou milost.

Související