Halyna Kolotnycká

Po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl odcestovala i s rodinou do Kazachstánu. Tam vystudovala zdravotní školu, vdala se i ovdověla. Kvůli nedostatku peněz se začala zajímat o práci v zahraničí.

Ve službách Muammara Kaddáfího pracuje již devět let a za tu dobu se od plukovníka takřka "nehnula".

V Libyi pracují tisíce Ukrajinců. Asi 500 z nich tvoří lékaři a zdravotní sestry. Jak k tomu poznamenala Kolotnycké dcera Taťjána, také její matka dříve pracovala v nemocnici, než nastoupila k libyjskému vůdci. Proč si ji vybral, ale neví. "Z nějakého důvodu (Kaddáfí) v tomto směru libyjským ženám nevěří," dodala.

Za posledních devět let se libyjský vůdce bez své sestřičky Halyny ani nehnul. Byla v jeho blízkosti jak doma v Libyi, tak i na všech zahraničních cestách, na které si ji "přibalil" ke svému beduínskému stanu, velbloudům a čistě ženskému bezpečnostnímu komandu.

Ukrajinská zdravotní sestra Halyna Kolotnycká, známá především díky serveru WikiLeaks, který odhalil depeše amerických diplomatů mluvící o "vnadné blondýně", je nyní ale již zpátky na Ukrajině.

O víkendu ji domů dopravilo jedno z evakuačních letadel. S novináři nemluví, ale jak uvedla její "sousedka" z letadla, stále prý věří, že již brzy poletí znovu do Libye. Možnou Kaddáfího porážku si navíc absolutně nepřipouští.

"Papá je dobrý a věčný," prohlásila Kolotnycká během letu. "Kaddáfí nakonec zvítězí a za jeden a půl, možná dva měsíce se tam vrátím," dodala. Jeden z novinářů, který na palubě také byl, uvedl, že o interview nechtěla ošetřovatelka nic slyšet. Jediné, co řekla, prý bylo, že její život bez plukovníka Kaddáfího bude skutečně horší.

Sympatiemi k libyjskému diktátorovi se osmatřicetiletá ošetřovatelka nijak netají. O Kaddáfím takřka vždy mluvila jako o "tatínkovi" či "taťkovi", když se ale začalo mluvit o jejich romanci, veškeré spekulace rázně popřela. Stejně jako její rodina v rodné Ukrajině.

Její vysněný návrat do Libye ale nebude tak lehký. Po příletu na kyjevské letiště Borispol totiž ukrajinští pohraničníci odebrali Kolotnycké cestovní pas, protože se během letu údajně opila a ztropila výtržnost.

Jsem "manželka" Kaddáfího!

Kyjevský deník Segodňa ve středu napsal, že Kolotnycká si hned po vstupu na palubu evakuačního letounu v Tripolisu nakvašeně stěžovala, že musí letět nákladním strojem Il-76 a nikoli pohodlnějším linkovým spojem. Pronikla dokonce do kabiny pilota a křičela na posádku, že je "manželkou Kaddáfího", který to prý nenechá jen tak.

Požadovala pak jména pilotů, jimž se postará o vyhazov. Šokovaná posádka prý dokonce uvažovala o tom, že hysterickou ženu během letu spoutá. Kvůli scéně ukrajinské ministerstvo obrany podle kyjevských médií uvažuje o tom, že nechá Kolotnyckou zařadit na "černý seznam" osob, jimž bude vstup na palubu kteréhokoli ukrajinského letounu zakázán.

I přes odmítnutí rozhovorů panelový dům v Brovarech, kde Kaddáfího zdravotní sestra nyní bydlí společně se svou rodinou, stále obklopují stovky novinářů, píše agentura ITAR-TASS.

Související